Nowy Napis Co Tydzień #170 / Trochę liryki na jesień
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki!
Jesienna aura także nas wprawiła w liryczny nastrój, w związku z tym w 170. numerze NNCT skupiliśmy się głównie na poezji. Przede wszystkim zachęcamy Państwa do obejrzenia nagrania debaty z Jarmarku Książki, zorganizowanego przez Instytut Literatury w Warszawie. Prof. Piotr Müldner-Nieckowski rozmawiał z trzema autorkami – Sylwią Gibaszek (Układy izolowane), Dorotą Koman (I jakby mimochodem) oraz Zofią Zarębianką (Majaki) – o możliwościach wydawania poezji w Polsce i o ich tomikach poetyckich wydanych w serii „Kolekcja Literacka”. Ponadto publikujemy wiersze Wojciecha Wencla oraz jego szkic Kochaj i pisz z 14. Numeru kwartalnika „Nowy Napis. Liryka. Epika. Dramat”. Z tego samego numeru pochodzi szkic Magdaleny Piwnikiewicz poświęcony twórczości poety zatytułowany Falowanie w poezji Wojciecha Wencla.
Płynnym ruchem przechodzimy do działu recenzji, w którym Konrad Ludwicki pisze o tomiku Władysława Sebyły Ukryta prawda. Andrzej Juchniewicz przygląda się książce Karoliny Lewstan Pasterze smoków. Rodzice kontra świat. Natomiast Paweł Chmielewski recenzuje Misia Kolabo Piotra Kokocińskiego. Zaś Mirosław Dzień rekomenduje Poematy biblijne Piotra Matywieckiego.
Skoro już powróciliśmy na ziemię z lirycznych uniesień, nie wypada nam nie wspomnieć o szkoleniach dla nauczycieli języka polskiego, które organizuje Instytut Literatury. Wykłady odbywać się będą w Gdańsku, Krakowie oraz Warszawie i będą poświęcone twórczości autorów dotychczas nieobecnych w kanonie lektur szkolnych. Pierwsze szkolenie o Nadbereńcach Floriana Czarnyszewicza przeprowadzą dr Irenerusz Staroń i Paulina Subocz-Białek autorzy monografii Nostalgiczna pieśń powrotu. O twórczości Floriana Czarnyszewicza.
Na koniec serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznej Nagrody Gombrowicza!
Ufamy, że tygodnik spełni Państwa oczekiwania oraz rozbudzi apetyt czytelniczy!
Redakcja NNCT!