Nowy Napis Co Tydzień #168 / Literatura na pograniczach
Drodzy Czytelnicy!
Przed Wami najnowszy numer naszego tygodnika, w którym:
Kontynuujemy cykl Wierszy dla wolnej Ukrainy, w ramach którego prezentujemy w tym tygodniu liryki Serhija Żadana i Natalii Belczenko. Poetka zrelacjonowała dla nas również koncert fortepianowy w wykonaniu szesnastoletniej pianistki Ilarii Szewczuk-Sznajder, który odbył się 1 września w salonie Instytutu Literatury w ramach Programu Rezydencji Artystycznych i Translatorskich.
Zapraszamy również na literacką wyprawę za inną, południową granicę. Błażej Szymankiewicz rozmawia z Michaelem Alexą, tłumaczem literatury polskiej nagrodzonym wraz z Michalą Benešovą nagrodą Magnesia Litera za tłumaczenie Lodu Jacka Dukaja. Remigiusz Okraska omawia z kolei książkę Polityka narodowościowa państwa na czechosłowackim Śląsku Cieszyńskim w latach 1920–1938 Grzegorza Gąsiora, a całość domyka video-polecajka Marka Bernackiego o tomie Długie spacery nad Olzą Jerzego Kronholda. Wśród innych tekstów krytycznych przedstawiamy recenzję debiutanckiej książki Mateusza Górniaka Trash Story pióra Igora Kierkosza,
Prezentujemy wiersze Barbary Gruszki-Zych, posłowie Stanisława Jasiononowicza, w którym omawia on jej poezję, a także esej autorki pt. Składnik duszy. Teksty poetki pochodzą z 14. numeru kwartalnika „Nowy Napis” poświęconego wrażliwości religijnej.
Jan Brzozowski odpowiada na pytanie Co nowego w młodym polskim kinie? w relacji z Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych w Koninie, a na liczne pytania Ireneusza Staronia odpowiada poeta Adrian Sinkowski w nagraniu Raptularz i Atropina zrealizowanym podczas Jarmarku Książki w Warszawie.
Słuchaczom proponujemy kolejny odcinek Pokolenia Solidarności, którego bohaterem jest Stanisław Żytkiewicz oraz rozmowę Ireneusza Staronia i Pauliny Subocz-Białek o twórczości Jerzego Łukasza Kaczmarka, czyli najnowszą odsłonę Nowego Gramofonu.
Jak zawsze, życzymy przyjemnego i owocnego czytania, oglądania, słuchania – i do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNCT