Nowy Napis Co Tydzień #181 / Kolejny numer NNCT już dostępny!
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,
święta za pasem, a w ramach spóźnionego prezentu mikołajkowego przyjmijcie od nas nowy numer tygodnika, pełen liryki, recenzji, szkiców i relacji. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy.
Tradycyjnie na naszych łamach znajdziecie mnóstwo twórczości poetyckiej i jej omówień. Naszą Czytelnię oraz najnowszy numer zasiliły wiersze Renaty Blicharz, Michała Muszalika i Ireny Kaczmarczyk – o twórczości tej ostatniej piszą Monique Bronner oraz Michał Piętniewicz. Z liryków polecamy także tłumaczenie poematu Borysa Chersońskiego Przekładając psalm.
Wśród recenzji również niepodzielnie rządzi poezja. Bartłomiej Siwiec przyjrzał się wierszom Krzysztofa Grzechowiaka, który przerwał długie poetyckie milczenie tomikiem Zaległe terminy. Z kolei Agnieszka Kostuch omówiła Wielkie rzeczy – nową książkę krakowskiego poety Wojciecha Bonowicza. W ramach cyklu Polecajki zapraszamy do obejrzenia wideorecenzji Katarzyny Szewczyk-Haake na temat tomiku 47 sonneniziów Janusza Solarza. Natomiast Tomasz Chlewiński zrecenzował Życie na xanaksie Jarosława Mikołajewskiego. Prozę wśród recenzji reprezentuje twórczość Janusza Krasińskiego, o której pisze Wojciech Chmielewski, a pośród szkiców znajdziecie także tekst Wojciecha Ligęzy, poświęcony Kazimierzowi Wierzyńskiemu.
Skoro mowa o Wierzyńskim, to nie możemy nie wspomnieć o Wojciechu Wenclu, który za wydane przez Instytut Literatury książki o twórczości Wierzyńskiego i Lechonia otrzymał nagrodę „Książka Historyczna Roku” – fotorelację z uroczystości wręczenia nagrody znajdziecie w najnowszym numerze. Zachęcamy również do zapoznania się z relacją z wydarzenia Ukraińcy i Polacy wobec wojny, podczas którego ogłoszono wyniki dwóch konkursów literackich: „Uchodźcy i my. Twoja opowieść” oraz „Ukraińcy w Polsce: historia ratunku”.
Na koniec tego obfitego wydania polecamy również odpowiedź Krystyny Latawiec na ankietę krytycznoliteracką dotyczącą Kanonu Polskiego.
Życzymy zaczytanego tygodnia,
Redakcja NNCT