23.09.2021

Nowy Napis Co Tydzień #119 / „Majaki” – video kronika literacka

Wraz ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich zapraszamy na premierę video kroniki z udziałem Zofii Zarębianki. Poetka opowie o swojej najnowszej książce poetyckiej, Majaki. Premiera nagrania już 26 września o 10:30!

O książce:

Wiersze Zofii Zarębianki, składające się na tom „Majaki”, biorą swój początek z różnych obserwacji, przeżyć, wspomnień i skojarzeń językowych. Łączy je postawa wobec świata, poetka potrafi pogodzić ze sobą lęk z czułością a poczucie egzystencjalnego i cywilizacyjnego zagrożenia z tkliwym podziwem dla ludzi, zwierząt i roślin. Nie znam też nikogo, kto potrafiłby współcześnie z taką szczerością i świeżością podjąć formę wiersza na Boże Narodzenie jak Zofia Zarębianka.

Anna Nasiłowska

Zofia Zarębianka ukazuje w swojej poezji wartości istotne dla odkrywania sensu i celu naszego życia. W krótkich zapiskach i dłuższych poematach próbuje przeniknąć tajemnicę radości i cierpienia w nas i wokół nas. „Majaki” to według poetki obraz świata, jaki uzyskujemy, korzystając z niedoskonałych narzędzi poznania. Dominują w tym obrazie niepewność i niepokój o ludzki los. Trwoga i nadzieja są ściśle powiązane w naszych codziennych doświadczeniach, jednak to Bóg i jego miłosierdzie uczą nas pokory i wytrwałości. Miłość i dobroć wobec wszystkich żywych istnień kształtują światopogląd poetki i decydują o ostatecznym optymizmie jej przesłania.

Adriana Szymańska

Książka będzie dostępna w e-sklepie Instytutu Literatury już wkrótce!

Więcej nagrań znaleźć można na kanale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na platformie Youtube.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Zofia Zarębianka, „Majaki” – video kronika literacka, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 119

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...