28.10.2021

Nowy Napis Co Tydzień #124 / Numer pełen nowości!

Drodzy Czytelnicy,

z przyjemnością prezentujemy 124. numer „Nowego Napisu Co Tydzień”. I choć przed nami weekend rodzinnych spotkań, wspomnień i zadumy, mamy nadzieję, że znajdą Państwo czas na zapoznanie się z przygotowanym przez nas materiałem.

Szczególnie polecamy uwadze nagranie Rozmowy z Różewiczem, które powstało końcem 2019 roku podczas Festiwalu Poezji w Sopocie. W książce o tym samym tytule, Jan Polkowski prowadzi poetycki dialog ze starym poetą, Tadeuszem Różewiczem. U nas dialog ten w wykonaniu aktorów, Krzysztofa Gordona i Jarosława Tyrańskiego. Utwory merytorycznym komentarzem opatrzył dr hab. Józef Maria Ruszar.

W dziale Liryka znalazły się wiersze Bartosza Suwińskiego (opatrzone szkicem Rafała Gawina), Agnieszki Tomczyszyn, oraz Małgorzaty Lebdy w aktorskim wykonaniu Małgorzaty Brajner.

Polecamy również szkic Adama Wodnickiego Spotkanie. Notatki z Prowansji, rekomendację książki Bożeny Fabiani Sztuka pisania nie tylko o sztuce poczynioną przez dr Małgorzatę Peroń, oraz fragment dziennika pandemii Iwony Kaczmarek.

Numer zawiera również wiele interesujących recenzji. Marcin Cielecki rozważa kwestie związane ze śmiercią, umieraniem i grzebaniem zmarłych poruszony książką Trudna historia zwłok. T.1 Wrócisz do ziemi Przemysława Urbańczyka. Jacek Borkowicz pisze o powieści Golem Macieja Płazy. Autor przywołuje tytułowego Golema, postać z żydowskich wierzeń, który od wieków rozpala ludzką wyobraźnię. Monika Woźniak dokonuje analizy książki Mała pochwała katolicyzmu Michała Gierycza, który odważnie próbuje odpowiedzieć na pytanie o miejsce Kościoła we współczesnej Europie. Natomiast Mateusz Górniak zagłębia się w historię o twórcy(ach) legendarnego Frankensteina, recenzując książkę Kaspra Bajona Ideot.

Mamy przyjemność polecić Państwu również kolejną publikację dotyczącą Stanisława Lema, Pawła Okołowskiego Głos Pana Lema. Szkice z filozofii człowieka, wartości i kosmosu. To interesująca propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu fanom autora Solaris.

Prezentujemy również drugi odcinek podcastu, Nowy Gramofon, w którym Ireneusz Staroń rozmawia z Krzysztofem Koehlerem, a redaktor „Stonera Polskiego” Patryk Kosenda dyskutuje z Krzysztofem Szeremetą o najnowszej książce, i równocześnie prozatorskim debiucie, Łukasza Barysa pod tytułem Kości, które nosisz w kieszeni.

Mamy nadzieję, że numer dostarczy Państwu wielu wrażeń i interesujących treści. Przyjemnej lektury!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Numer pełen nowości!, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 124

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...