16.12.2021

Nowy Napis Co Tydzień #131 / KONTENT wybrany. Antologia 2017-2020

W październiku 2021 roku nakładem wydawnictwa KONTENT ukazał się zbiór wierszy i szkiców KONTENT WYBRANY. ANTOLOGIA 2017-2020. To nasza „Polecana książka tygodnia”.

Nie jest to ani antologia poezji, która ukazała się między rokiem 2017 a 2020 w krakowskim czasopiśmie, ani napisanych do niej komentarzy. Książka, jak czytamy na stronie wydawcy,

jest antologią dialogów poetycko-krytycznych twórców i twórczyń o różnym stażu pracy literackiej – czyli zarówno tych bardziej jak i tych mniej znanych, niemniej zdecydowanie wartych lektury! Zebranie wierszy z wielu wydań czasopisma KONTENT, które ukazały się na przestrzeni kilku lat, ma odpowiedzieć czytelniczkom i czytelnikom na pytanie „Jak piszą współczesne młode poetki i poeci?” oraz „Jak można czytać ich utwory?”. Różnorodne interpretacje zestawów i pojedynczych wierszy tworzą panoramę tego, jak myśli się w Polsce o najnowszej poezji, jednak nie tylko w kontekście podsumowywania nieraz wieloksiążkowego dorobku literackiego danych autorów i autorek, ale – co dla nas najważniejsze – w kontekście, chociażby pojedynczych wierszy, których omówienia stanowią niezwykle ciekawy i precyzyjny zestaw wskazówek czytelniczych dla osób, które nie muszą zawodowo zajmować się poezją.

O książce tak pisze Jakub Skurtys:

W rozmowach o krytyce nieustannie utyskuje się na jej upadek, obniżenie poziomu, braki językowe, tendencje do uproszczeń, „używania” tekstów lub interesowania się tylko wycinkiem literatury. Pojawiają się głosy, że młoda krytyka, o ile w ogóle istnieje, jest taka, śmaka i owaka, raz za bardzo polityczna, innym razem za bardzo konserwatywna i asekuracyjna, raz zbyt nonszalancka, innym razem za bardzo spoufalająca się z zastanymi instytucjami życia literackiego. [...] Przypomnę tylko wszystkim niedowiarkom, wciąż z rozrzewnieniem wertującym książki z przełomu wieków i wspominającym „Brulion”, że bez wątpienia ta krytyka JEST wśród nas.

Więcej informacji na stronie wydawcy.


KONTENT WYBRANY. ANTOLOGIA 2017-2020, redakcja i wstępy Weronika Janeczko, Marcin Świątkowski, Posłowie: Jakub Skurtys, Kraków 2021.

Książka ukazała się przy wsparciu Instytutu Literatury w Krakowie.

okładka

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Wydanie zbiorowe, KONTENT wybrany. Antologia 2017-2020, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 131

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...