23.12.2021

Nowy Napis Co Tydzień #132 / Pokolenie Solidarności #4

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski. 

Ryszard Bocian urodził się w lipcu 1939 roku w Skolem na Ukrainie. W 1956 roku założył Rewolucyjny Związek Młodzieży na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Angażował się w produkcję i rozprowadzanie ulotek. W 1978 roku wyjechał do Londynu. W listopadzie 1981 roku został członkiem krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej. Angażował się w strajk w kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu- Zdroju. W grudniu 1981 organizował strajk w Akademii Medycznej w Krakowie. 29 października 1982 został internowany. Po wypuszczeniu był wielokrotnie aresztowany i zatrzymywany.

Odcinek 1

Ryszard Bocian urodził się w lipcu 1939 roku w Skolem na Ukrainie. W audycji wspomina swoje dzieciństwo. Jego rodzina, jak i inni mieszkańcy, zostali wówczas przesiedleni z Kresów. „My wszyscy nienawidziliśmy komuny. Zostaliśmy wygonieni z własnej ziemi, własnego domu” – mówi.

Odcinek 2

Ryszard Bocian w 1956 roku założył Rewolucyjny Związek Młodzieży na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Angażował się też w produkcję i rozprowadzanie ulotek. W 1978 roku wyjechał na zarobek do Londynu. Wrócił stamtąd z ciężkim bagażem. Bo miał w nim mnóstwo „bibuły”.

Odcinek 3

Ryszard Bocian w listopadzie 1981 roku został członkiem krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej. W audycji wspomina strajk w kopalni „Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu-Zdroju. Jak mówi, protestujący nie chcieli upolitycznienia strajku. Ale był jednym z jego uczestników.

Odcinek 4

Ryszard Bocian w audycji wspomina wiec przedwyborczy Konfederacji Polski Niepodległej na krakowskim rynku w 1989 roku. „Złapałem za mikrofon i zacząłem przemawiać do ZOMO-wców rozganiających pałkami resztki wiecujących. Dowódca ustawił ich w dwuszereg, zrobił w tył zwrot i odmaszerowali – biegiem”.

Odcinek 5

Ryszard Bocian wspomina swoją działalność opozycyjną. Miał przez nią problemy z budowaniem kariery prawnika. Był też wielokrotnie zatrzymywany i osadzany w aresztach. Nie wiedział jednak o wszystkich wyrokach. „Dopiero jak czytałem akta ubeckie, dowiedziałem się, że zostałem skazany za pobicie milicjanta” – mówi.

Wszystkie odcinki serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Ryszard Bocian, Pokolenie Solidarności #4, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 132

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...