09.12.2021

Nowy Napis Co Tydzień #130 / Pokolenie Solidarności #2

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski. 

Andrzej Mietkowski urodził się 21 kwietnia w Moskwie. Ukończył XLII LO w Warszawie. Od 1975 student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od jesieni 1976 współpracownik KOR/KSS KOR, kolporter niezależnych pism „Komunikat” i „Biuletyn Informacyjny” KOR/KSS KOR, uczestnik zbiórek pieniężnych na pomoc robotnikom Radomia i Ursusa. 15 V 1977 uczestnik czarnego marszu po śmierci Stanisława Pyjasa, w SKS w Krakowie. W latach 1978–1980 ponad 30 razy zatrzymywany, przesłuchiwany, poddawany rewizjom.  Od 1980 roku student fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od pocz. IX 1980 udostępniał mieszkanie na punkt konsultacyjny, współpracował z Komisją Robotniczą Hutników w HiL. W 1989 jako korespondent Sekcji Polskiej BBC relacjonował m.in. przewrót w Rumunii, w 1991 pucz Janajewa w Moskwie, w 1993 wojnę w Bośni (Sarajewo).

Odcinek 1

Andrzej Mietkowski, działacz KOR i SKS, swoją przygodę z opozycją zaczął od niezależnego harcerstwa. W liceum był członkiem drużyny, w której kultywowano tradycje przedwojenne.

Odcinek 2

Dla działaczy SKS wybór Karola Wojtyły na Papieża był ogromnym wydarzeniem. Przyszły Papież wielokrotnie wspierał młodzieżowe ruchy walczące z komunizmem. „Niosąc bibułę wielokrotnie uciekałem przed ubecją do kościoła Dominikanów, gdzie był ks. Andrzej Kłoczowski, który nigdy nie odmawiał pomocy. Ubecja nie przekraczała progów kościoła” – opowiada Andrzej Mietkowski.

Odcinek 3 

Przed sierpniem 80. roku działaczom SKS władze PRL proponowały paszporty, ale tylko w jedną stronę. Bez możliwości powrotu. W 1981 Bronisław Wildstein z żoną złożyli wnioski o paszporty turystyczne i jej dostali. Wtedy większość działaczy SKS z Krakowa złożyło wtedy wnioski o paszporty. „Dostaliśmy je. Ale nikt z nas nie myślał o emigracji. To miała być taka wycieczka na dłużej”. Wszyscy chcieli wracać. Jednak na Zachodzie zastał ich stan wojenny.

Odcinek 4

Na Zachodzie Andrzej Mietkowski organizował pomoc dla opozycji w Polsce. Współpracował z Wolną Europą, Instytutem Literackim Giedroycia, BBC i z Międzynarodówką Oporu założoną przez rosyjskiego opozycjonistę Władimira Bukowskiego. Ta organizacja miała na celu pomoc nie tylko dla polskiej opozycji, ale dla wszystkich walczących na całym świecie z komunistyczną dyktaturą.

Odcinek 5 

Na emigracji w Paryżu Andrzej Mietkowski zajmował się między innymi dostarczaniem do Polski książek wydawanych na Zachodzie. Nie tylko dotyczących oporu wobec komunizmu, ale także książek naukowych, literatury pięknej, oraz czasopism poświęconych rozwojowi kultury. Po 1989 Andrzej Mietkowski wrócił do Polski. Dziś mówi, że nie żałuje, że nie został na Zachodzie.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Andrzej Mietkowski, Pokolenie Solidarności #2, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 130

Przypisy

    Powiązane artykuły