Nowy Napis Co Tydzień #135 / #135 Tygodnik teatralny
Drodzy Czytelnicy!
Jednym z głownych bohaterów nowego numeru „Nowego Napisu Co Tydzień” jest teatr. Głodnych nowości zachęcamy przede wszystkim do przeczytania relacji z 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia pióra Alicja Müller. O twórczości między innymi Jana Klaty, a także innych teatralnych profanacjach pisze także Paweł Dobrowolski. Motywom biblijnym i ich (nie)obecnym realizacjom w swoim szkicu przygląda się Jan Karow. Informujemy także o nowych ustaleniach w sprawie biogramu pierwowzoru Racheli z Wesela Wyspiańskiego. Natomiast o związkach hybrydyczności gatunku jakim jest słuchowisko i jego związkach z teatrem pisze Dominik Gac.
Szczególnie zachęcamy do obejrzenia spektaklu Jarosława Jakubowskiego Urodziny w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz, który został zrealizowany przez Instytut Literatury, Polską Kompanię Teatralną i Teatrologię.info. Publikujemy także nagranie debaty poświęconej antologii dramatów Jarosława Jakubowskiego Witaj Barabaszu z udziałem autora, Waldemara Modestowicza, Tomasz Miłkowskiego i Rafała Węgrzyniaka. Spotkanie odbyło się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, poprowadziła je Elżbieta Manthey, a fragmenty sztuk odczytali Dorota Landowska oraz Mariusz Bonaszewski. Polecamy Państwa uwadze także poetycką odsłonę twórczości Jakubowskiego, która w tym tygodniu zasiliła naszą czytelnię.
Kontynuujemy nasz cykl podcastowy poświęcony bohaterom i bohaterkom „Solidarności”. W najnowszym odcinku wypowiada się Waldemar Bartosz – współpracownik KOR-u, w 1981 roku internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach. Publikujemy też relacje Romana Zwiercana i Romana Wróblewskiego z 11. i 12. numeru kwartalnika „Nowy Napis. Liryka. Epika. Dramat”.
Artur Jocz recenzuje tom poetycki Sławomira Krzyśki Słowa, dźwięki, spojrzenia, zaś Dariusz Żółtowski pisze o książce Katarzyny Warskiej Schulz w kanonie. Recepcja szkolna w latach 1945–2018. Anna Mochalska przygląda się tomikowi poetyckiemu Największy na świecie drewniany coaster Patryka Kosendy. Miłośników poezji Kosendy zachęcamy do obejrzenia nagrań, na których autor odczytuje swoje utwory Lawendowe klepisko oraz Pan Łoś was a rebel. Ponadto w pierwszym tegorocznym „Nowym Gramofonie” twórca rozmawia z Michałem Domagalskim – poetą, autorem nominowanego między innymi do SIlesiusa tomu Poza sezonem oraz niedawno wydanego za lasem.
Krzysztof Szeremeta rekomenduje Światłoczułość Pawła Bienia, a my ze swojej strony polecamy #mimośród Bożeny Boby-Dygi, której wiersze zasiliły naszą czytelnię w tym tygodniu.
Ufamy, że tygodnik spełni Państwa oczekiwania oraz rozbudzi apetyt czytelniczy!
Redakcja NNCT!