03.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #141 / Pokolenie Solidarności #13

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski. 

Ewa Markowska urodziła się w 1947 roku w Bukowcu. Od 1980 roku była działaczką NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczącą Komitetu Założycielskiego w Przemysłowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Została delegatem małych zakładów pracy na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Świętokrzyskiego. Po ogłoszeniu stanu wojennego udzielała pomocy rodzinom osób represjonowanych. W latach 1982-1983 drukowała i kolportowała ulotki i niezależne wydawnictwa. Uczestniczyła w spotkaniach „czwartkowych” działaczy „Solidarności” w bibliotece przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Odcinek 1

Ewa Markowska urodziła się w 1947 roku w Bukowcu. W audycji opowiada o losach  swojej rodziny. Mówi też o miejscach, w których pracowała. „Miałam dosyć tego, że za każdym razem zwalniano mnie, bo się komuś nie podobałam albo moje poglądy się nie podobały” – dodaje.

Odcinek 2

„To była sól w oku dla dyrekcji, dla osób, które należały do partii, bo zwykli pracownicy zaczęli domagać się, żeby było trochę lepiej” – mówi Ewa Markowska, która założyła „Solidarność” w Przemysłowym Zespole Opieki Zdrowotnej. Wszystko zaczęło się w sali rehabilitacyjnej, po godzinach pracy.

Odcinek 3

„Radia słuchałam cicho, bo nigdy nie było wiadomo kto siedzi za ścianą, czy nie doniesie” – wspomina w audycji Ewa Markowska. Jak mówi, w czasach komunizmu na każdym kroku trzeba było zachować ostrożność, a pewnych informacji lepiej było wcale nie posiadać.

Odcinek 4

Ewa Markowska o ogłoszeniu stanu wojennego dowiedziała się od taksówkarza. Szybko zaczęła udzielać pomocy rodzinom osób internowanych. Nie mogła postąpić inaczej. „Bo oni siedzieli za nas wszystkich” – tłumaczy.

Odcinek 5

Ewa Markowska od 1980 roku była działaczką NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczącą Komitetu Założycielskiego w Przemysłowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. W audycji opowiada o działaniach opozycyjnych, jakie odbywały się w tej miejscowości. Jak wspomina, grzywny za uczestniczenie w nich pomagał płacić Kościół.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Ewa Markowska, Pokolenie Solidarności #13, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 141

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...