24.02.2022

Nowy Napis Co Tydzień #140 / Pokolenie Solidarności #12

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski. 

Arkadiusz Małyszka urodził się w 1957 roku w Poznaniu. Był członkiem NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska, Komisji Organizacyjnej przy tymże a także Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Swarzędzu. Pracował jako nauczyciel w poznańskich szkołach podstawowych. Od roku 1982 współorganizował Duszpasterstwo Nauczycieli przy Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu. W 1986 r. odmówił podpisania „Deklaracji lojalności wobec polityki oświatowej PRL”. Za swoją działalność został aresztowany 14 maja 1986 roku – postawiono mu zarzut rozpowszechniania wydawnictw Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Został zwolniony z aresztu na mocy amnestii. W latach 1988–1989 pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Informator Solidarności Nauczycielskiej Regionu Wielkopolska” i został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Swarzędzu.

Odcinek 1

Arkadiusz Małyszka w 1980 roku rozpoczął pracę w poznańskiej szkole. W spisie lektur z historii, które podawał swoim uczniom, znajdowały się również te wydane w Paryżu czy Londynie. „Zawsze podkreślałem, że uczę zgodnie z czystym sumieniem. Nie mogłem mówić, że coś było tak, jeśli wiedziałem, że było inaczej. Nie mogłem się tego bać” – tłumaczy.

Odcinek 2

Arkadiusz Małyszka urodził się w 1957 roku w Poznaniu. Uczył historii i wychowania obywatelskiego. Był krnąbrnym nauczycielem. Jego przełożeni notowali wszystkie niewygodne treści, które pojawiały się na lekcjach. Opowiada o konsekwencjach, jakie musiał ponieść za swoje nieposłuszeństwo.

Odcinek 3

14 maja 1986 roku mieszkanie Arkadiusza Małyszki zostało przeszukane, a on sam aresztowany. Powodem była działalność kolportażowa. Do procesu jednak nie doszło. Jednocześnie toczyło się postępowanie dyscyplinarne w szkole. Jak Arkadiusz Małyszka mówi – tam jego ukarania domagał się sam prokurator.

Odcinek 4

Po zwolnieniu z aresztu na mocy amnestii, Arkadiusz Małyszka kontynuował swoją działalność opozycyjną. Nie podpisał „Deklaracji lojalności wobec polityki oświatowej PRL”. W audycji opowiada też o swoim życiu poza „Solidarnością”.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Arkadiusz Małyszka, Pokolenie Solidarności #12, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 140

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...