24.03.2022

Nowy Napis Co Tydzień #144 / Autorskie odczytanie prozy

Oglądaj

Laureat drugiego miejsca w konkursie literackim Snuj Story odczytuje fragment opowiadania Tata, Ania P. i Benek.

Laudacja:

Podejmując decyzję o przyznaniu drugiej nagrody Jakubowi Rewiukowi, jury doceniło stylistyczną i tematyczną dojrzałość jego tekstu. Opowiadanie Tata, Ania P. i Benek traktuje o przeżyciach osoby bardzo doświadczonej przez los – zdziwiliśmy się zatem, kiedy odkryliśmy, że wyszło ono spod ręki tak młodego autora. Zaskoczyła nas poetyckość skojarzeń, migotliwość opisów, czułość, z jaką rejestrowane są poszczególne wzruszenia głównego bohatera. Dla przykładu warto przytoczyć choćby ten cytat, w którym tata zauważa pęknięcie żółwiej skorupy:

„Dopiero okrywając jego nowe legowisko zauważyłem głęboką bruzdę biegnącą przez grzbiet o szorstko-szklistej fakturze. Przejechałem palcem wzdłuż pęknięcia. To był odruch, tak samo jak ssanie przekłutego palca, czy rozcieranie świeżego siniaka, lecz widok chowającego się łebka cofnął moje dłonie”.

Ujmująca jest zdolność autora do tworzenia wielkich metafor z pozornie banalnych obrazów dnia codziennego. Warto także zwrócić uwagę na umiejętność operowania symbolem i jego korespondencję z warstwą fabularną.

Tytuł nagrodzonego dzieła ma budowę trójdzielną, charakterystyczną dla wielu uniwersalnych opowieści. Tata, Ania P. i Benek może wprawdzie przywodzić na myśl lekką opowieść familijną, a nawet bajkę, ale to mylny trop. W istocie autor wykorzystuje tu elementy poetyki przypowieści – i robi to w sposób niezwykle udany. W opowiadaniu pojawia się na przykład figura ojca, który jednocześnie przejawia cechy syna marnotrawnego. Podobnie na wiele sposobów można odczytywać postać jego córki. Tytuł wskazuje zatem na kolejną ważną cechę tekstu – ironię, której czytelnik doświadcza w formie przebłysków, najczęściej niewidocznych dla samych bohaterów.

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Jakub Rewiuk, Autorskie odczytanie prozy, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 144

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...