Nowy Napis Co Tydzień #149 / Pokolenie Solidarności #21
Jarosław Broda (ur. 1956) – poeta, dziennikarz, wydawca, autor pięciu zbiorów wierszy. Współpracownik KSS „KOR”, działacz wrocławskiego Studenckiego Komitetu Solidarności (1977-1980), współredaktor i wydawca Biblioteki Agory i Warsztatów Literackich Filologów (1977-1980), redaktor naczelny tygodnika „Solidarność Dolnośląska” (1980-1981). Internowany we Wrocławiu, następnie w Grodkowie (1981-1982). Współpracownik podziemnego kwartalnika „Obecność” (1983-1988), od 1984 w Solidarności Walczącej. Redaktor naczelny podziemnych kwartalników „Walka” oraz „Biuletynu Informacyjnego Solidarności Polsko-Czechosłowackiej” (1987-1990).
Laureat nagrody POLCUL (1987), współzałożyciel i redaktor podziemnego periodyku „Kontur” (1988), redaktor Wschdonioeuropejskiej Agencji Informacyjnej (1988-1990). Członek Komitetu Kultury Niezależnej (1985-1989), współorganizator Solidarności Polsko-Węgierskiej oraz Przeglądu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu (1989). Zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Wrocław (1990-1991), dyrektor wrocławskiego oddziału Wydawnictwa Naukowego PWN (1991-2001), dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu (2002-2018), dyrektor programowy Radia Wrocław (od 2018).
Odcinek 1
„Jeśli chodzi o dzieciństwo to byłem dzieckiem PRLu” – mówi Jarosław Broda. W pierwszym odcinku Broda opowiada o swojej rodzinie; o dziadkach i rodzicach. Jak przyznaje, te osoby miały ogromny wpływ na jego późniejsze życie (choć dziadków nigdy nie poznał). W szkole byłem aktywny. Zrobiłem w liceum gazetę i pierwszy raz zderzyłem się z cenzurą – mówi Broda.
Odcinek 2
Jarosław Broda wspomina 1968 rok. Choć był wtedy dzieckiem, pamięta propagandę komunistyczną; potajemne słuchanie Radia Wolna Europa, strach matki przed wojną. Broda wspomina też studia polonistyczne, pierwszą zorganizowaną gazetę, zaangażowanie w kolportaż. „W tamtym czasie najważniejsze dla Nas było dawać świadectwo” – mówi Broda.
Odcinek 3
W trzecim odcinku Jarosław Broda wspomina swoje zatrzymania. „Przy jednym z nich zaczęliśmy śpiewać hymn Polski, co w dużej mierze Nam pomogło” – mówi Broda. Mówi też o studiach polonistycznych i działaniach na uczelni. „Ruch się u nas utrzymywał, bo mieliśmy wsparcie kadr uczelni” – dodaje. Wspomina też organizację spotkania z poetą Stanisławem Barańczakiem. „Plakaty były wszędzie. To musiało szokować” – mówi Broda.
Odcinek 4
Jarosław Broda wspomina, że w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej uczestniczył w głodówce. Chodziło o solidaryzowanie się z głodującymi w więzieniu Mirosławem Chojeckim i Dariuszem Kobzdejem oraz w proteście przeciwko przetrzymywaniu w więzieniach działaczy opozycji. „Ten kościół stał się Naszą ostoją, na spotkania przychodziło co raz więcej ludzi” – mówi Broda.
Odcinek 5
„Zanim stan wojenny został ogłoszony, to dwunastego grudnia zostałem aresztowany” – mówi Jarosław Broda. Najpierw internowany w ośrodku Odosobnienia we Wrocławiu, następnie w Grodkowie. Od końca 1982 roku Broda przebywał na przepustce, przez zły stan zdrowia nie wrócił do Grodkowa. „W czasie pobytu w Grodkowie wziąłem ślub” – wspomina Broda.
Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.