21.04.2022

Nowy Napis Co Tydzień #148 / Pokolenie Solidarności #20

Krzysztof Turkowski (ur. 1954 r. we Wrocławiu) – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1975 współorganizator (z Marianem Dymalskim, Henrykiem Zielińskim i Danielem Piechotą) strajku w pracy studentów UWr na budowie w Karl-Marx-Stadt (obecnie Chemnitz) w NRD. Po powrocie do kraju, zatrzymany i przesłuchiwany pod fikcyjnym zarzutem kolportażu wydawnictw londyńskich.

W sierpniu 1980 współorganizator strajków we Wrocławiu, wiceprzewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, a następnie rzecznik Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. Delegat na I zjazd „Solidarności” w Gdańsku (1981). Po wprowadzeniu stanu wojennego do 1983 ukrywał się i działał w podziemiu jako członek RKS. Jeden z redaktorów Z Dnia na Dzień, publikował również w Biuletynie Dolnośląskim. Organizator sieci chrześcijańskich uniwersytetów przy Duszpasterstwie Ludzi Pracy oraz grup duszpasterstwa akademickiego. Wykładowca Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1989–1990 członek Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” we Wrocławiu.
Autor licznych publikacji w prasie solidarnościowej, podziemnej i emigracyjnej, cyklu rozmów z liderami emigracji londyńskiej, twórca audycji historycznych i politycznych w Radiu Wolna Europa, PR i w Radiu Kolor. Członek Prezydium Dolnośląskiej Federacji Kultury, przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wrocławia, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Nadawców Radiowych i Telewizyjnych i Stowarzyszenia Autorów Radiowych i Telewizyjnych. 

Od 1990 radny miejski i sejmiku wojewódzkiego. W latach 1990–1994 wiceprezydent Wrocławia. 

22 marca 1989 Został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3

Odcinek 4

Odcinek 5

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Krzysztof Turkowski, Pokolenie Solidarności #20, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 148

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...