05.05.2022

Nowy Napis Co Tydzień #150 / Pokolenie Solidarności #22

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Bożena Ptak urodziła się 6 grudnia 1952 roku w Gdańsku. Jest poetką, autorką satyrycznych tekstów kabaretowych, tekstów piosenek, scenariuszy te­atralnych adresowanych do młodego odbiorcy, felietonów dotyczących edukacji. W 1981 uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej, ukrywała w swoim mieszkaniu Janusza Satorę, działacza „Solidarności” z zakładów Elmor w Gdańsku. Uhonorowana przez Marszałka Wojewódz­twa Pomorskiego nagrodą za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w 2010. W 2019 roku nagrodzona przez Marszałka Województwa Pomorskiego za cało­kształt pracy literackiej, a także przez Prezydenta Miasta Gdańska za hymn Jestem z Gdańska. W 2018 roku wyróżniona brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Odcinek 1

Bożena Ptak w pierwszym odcinku wspomina swoje dzieciństwo i korzenie swoich rodziców. Bardzo miło mówi o Wilnie, z którym związany był jej ojciec. Porusza także temat Stoczni, do której przychodziła by wspierać strajkujących. Napisała na tę okoliczność wiersz.

Odcinek 2

Bożena Ptak wspomina Stocznię. Jak mówi „to było świetnie zorganizowane Państwo. Każdy wiedział co ma robić”. W stanie wojennym pisała wiersze; roznosiła je i zawsze otwarcie podpisywała się pod nimi imieniem i nazwiskiem. Bożena Ptak została oddelegowana na zjazd „Solidarności”.

Odcinek 3

Bożena Ptak w trzecim odcinku wspomina pracę w „Solidarności” i w „Biuletynie Informacyjnym Związku Zawodowego”. Opowiada, jak pewnej nocy przyszła po nią milicja i jak ważna wtedy była sąsiedzka solidarność.

Odcinek 4

Bożena Ptak mówi o stanie wojennym. Ukrywała wówczas w swoim mieszkaniu Janusza Satorę, działacza „Solidarności” z zakładów Elmor w Gdańsku. W tym odcinku opowiada też o swoich dzieciach i tym co zapamiętały z tych trudnych czasów.

Odcinek 5

Bożena Ptak w piątym odcinku opowiada o swojej pracy w szkole; o swoich relacjach z dyrekcją. „Myślałam, że będą w szkolnictwie pracować chwilę, a w przyszłym roku mija czterdzieści lat” – wspomina.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Bożena Ptak, Pokolenie Solidarności #22, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 150

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...