09.06.2022

Nowy Napis Co Tydzień #155 / Pokolenie Solidarności #27

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Ewa Dałkowska urodziła się 10 kwietnia 1947 roku we Wrocławiu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1972–1974 aktorka w Teatrze Śląskim w Katowicach, 1974–2008 Teatrze Powszechnym w Warszawie.Od 13 grudnia 1981 w „Solidarności” Artystów Sceny i Filmu, uczestniczka bojkotu mediów; 1982–1983 współzałożycielka i aktorka Teatru Domowego, którego pierwszy spektakl odbył się 1 września 1982 roku w jej mieszkaniu. Uczestniczka nagrań niezależnych Nowakaseta i występów artystycznych organizowanych w kościołach.Od 1999 członek Związku Zawodowego Aktorów Polskich. 2005 członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Od 2008 aktorka Nowego Teatru w Warszawie.  

Odcinek 1

Ewa Dałkowska wspina swoją młodość, a w szczególności swojego ojca. Opisuje pierwsze marsze i udział w kabarecie. „Słuchałam Radia Wolna Europa, które dawało mi nadzieje na dobre życie” – mówi.

Odcinek 2

„Mieliśmy Solidarność w Teatrze Powszechnym” – mówi Ewa Dałkowska. Z „Egidą” Dałkowska występowała w różnych miejscach, była też u Lecha Wałęsy. Wspomina także walkę z cenzurą.

Odcinek 3

Ewa Dałkowska wspomina cenzurę i wizytę w Krakowie. W 1982 roku odbyła się pierwsza premiera Teatru Domowego. Aktorka opowiada o występach i adrenalinie, która towarzyszyła występom.

Odcinek 4

Ewa Dałkowska wspomina różne występy i to jak trzeba było się ukrywać. Podróżowała po różnych miastach i grała w spektaklach. Opowiada też o bojkocie do jakiego doszło. „Zapłacili ludzie za ten bojkot, ale było warto” – mówi Dałkowska.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Ewa Dałkowska, Pokolenie Solidarności #27, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 155

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...