16.06.2022

Nowy Napis Co Tydzień #156 / Pokolenie Solidarności #28

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Małgorzata Bratek (ur. 9 marca 1954 roku w Poznaniu) –  piosenkarka, kompozytorka, działaczka opozycji politycznej w PRL. Z wykształcenia muzykolog. W ramach działalności podziemnej przepisywała niepublikowane teksty Barańczaka, co po pewnym czasie skłoniło ją do śpiewania jego wierszy. W 1977 roku z powodów politycznych została objęta zapisem cenzorskim, zakazującym jej występów w całym kraju i rozpowszechniania nagrań. W 1979 roku jako artystka zakazana wygrała Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. W sierpniu 1981 roku wystąpiła podczas największej imprezy „karnawału Solidarności” jakim był I Przegląd Piosenki Prawdziwej w Gdańsku, co zaowocowało licznymi koncertami dla strajkujących robotników. Swoimi występami wspierała także kampanię Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. 

Odcinek 1

Małgorzata Bratek opowiada o swoim dzieciństwie: „Od dziecka obowiązki społeczne były dla mnie najważniejsze”. Po śmierci Stanisława Pyjasa, Bratek wstąpiła do Studenckiego Komitetu „Solidarności”.

Odcinek 2

Bardzo wielu muzyków w tych czasach śpiewało wiersze. Tak zrodził się ruch poezji śpiewanej. „Czułam prawdę wierszy” – opowiada Małgorzata Bratek. W ramach działalności podziemnej przepisywała niepublikowane teksty Barańczaka, co po pewnym czasie skłoniło ją do śpiewania jego wierszy.

Odcinek 3

Pierwszy kontakt ze służbą bezpieczeństwa Małgorzata Bratek miała, gdy została wezwana na przesłuchanie (była już wtedy członkiem SKS). Wspomina też koncert z 13 grudnia. „Bardzo mocno uderzaliśmy wtedy w komunę” – mówi Bratek.

Odcinek 4

W 1977 roku z powodów politycznych Małgorzata Bratek została objęta zapisem cenzorskim, zakazującym jej występów w całym kraju i rozpowszechniania nagrań. Wspomina swoją ówczesną pracę w Towarzystwie Chrystusowym i jako nauczycielka muzyki w szkołach.

Odcinek 5

„W pewnym momencie przeprowadziliśmy się z mężem i rodziną na wieś. Życie w tamtych czasach było bardzo ciężkie” – mówi Bratek, która chwytała się każdej pracy żeby mieć jakiekolwiek pieniądze.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Małgorzata Bratek, Pokolenie Solidarności #28, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 156

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...