23.06.2022

Nowy Napis Co Tydzień #157 / Pokolenie Solidarności #29

Słuchaj w Podcastach Google

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Michał Gil urodził się w 1937 roku w Gnojnicy. Wychowywał się na książkach Kraszewskiego. Współorganizował strajk okupacyjny w POM Brzyzna, na który namówił traktorzystów z koła rolniczego w rodzinnej wsi. Pierwszy punkt na jego liście postulatów brzmiał: „Solidaryzujemy się z wybrzeżem”.

Odcinek 1

Michał Gil urodził się w 1937 roku w Gnojnicy. Wychowywał się na książkach Kraszewskiego. Jak mówi, to one zaszczepiły w nim miłość do historii. W audycji opowiada o swoim dzieciństwie i losach rodziny w czasie wojny.

Odcinek 2

Michał Gil w audycji wspomina strajk, na który namówił traktorzystów z koła rolniczego w Gnojnicy. Pierwszy punkt na jego liście postulatów brzmiał: „Solidaryzujemy się z wybrzeżem”. Bo „Solidarność” była dla niego wielką nadzieją.

Odcinek 3

Michał Gil w audycji tłumaczy, dlaczego na wsi ciężko było przekonać ludzi do walki o zmiany i lepszy byt. Mówi o propagandzie, która przyjmowała różne postacie i odbywała się na różnych polach. Opowiada też o niekompetencji osób, które zajmowały wysokie stanowiska.

Odcinek 4

Strajk, który zorganizował Michał Gil przyniósł zmiany. Jak mówi, wszyscy strajkujący dostali podwyżki. Oprócz niego, bo on został zwolniony. Nie przestał jednak namawiać ludzi do przeciwstawienia się władzy. Na terenie wiejskim było to wyjątkowo trudne. Ludzie słuchali Radia Wolna Europa, skąd dowiadywali się o represjach, jakie spotykają buntowników. Bali się.

Odcinek 5

Michał Gil w audycji opowiada o strajku i przebiegu rozmów w POM-ie. Poruszył na nich temat zasadności funkcjonowania urzędów miast i gmin. Mimo że działał w interesie ogółu, jego poczynania nie zostały odebrane przychylnie. Jak wielokrotnie mówi w audycji, wolałby już być więziony niż znosić szkalowanie, jakie go spotkało.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Michał Gil, Pokolenie Solidarności #29, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 157

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...