Nowy Napis Co Tydzień #158 / Pokolenie Solidarności #30
Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.
Janina Jankowska (ur. 1939) – dziennikarka, reporterka radiowa, opozycjonistka. W latach 1961-1982 dziennikarka Polskiego Radia, później w redakcji reportaży literackich. 1976-1980 współpracowniczka „Biuletynu Informacyjnego” KOR.
W sierpniu 1980 mimo braku zgody kierownictwa Polskiego Radia pojechała do Stoczni Gdańskiej, realizując w trakcie strajku reportaż Polski Sierpień. Wstąpiła w tym samym roku do „Solidarności”, była członkinią komisji zakładowej w Radiokomitecie i reporterką związkowego Radia Solidarność Region Mazowsze. Po wprowadzeniu stanu wojennego od lutego do sierpnia 1982 internowano ją w Olszynce Grochowskiej i Gołdapi, usunięto także z pracy w Polskim Radiu.
Po zwolnieniu współtworzyła podziemną Niezależną Oficynę Fonograficzną NOWA, współpracowała z Oficyną Fonograficzną CDN i realizowała z Markiem Mądrzejewskim reportaże i audycje radiowe w drugim obiegu, współpracowała też z prasą podziemną.
Odcinek 1
Janina Jankowska wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, w szczególności zaś ojca, który został aresztowany kiedy była małą dziewczynką. Mówi o jego działalności w czasie wojny i pomocy żydom. „Często żałuje, że nie nagrałam ojca, jak opowiadał o swoim życiu” – mówi Jankowska.
Odcinek 2
Janina Jankowska wspomina w tym odcinku swoją działalność konspiracyjną. „Szczególne znaczenie miała biblioteka mojego ojca, byłam przesiąknięta tym co się dzieje” – mówi. Jankowska robiła notatki, prowadziła dziennik. Zapisywała wszystko to co było dla niej ważne.
Odcinek 3
Janina Jankowska wspomina swoją działalność w Komitecie Obrony Robotników. Opowiada o powstaniu Biuletynu Informacyjnego i o pracy dziennikarskiej. „Jacek Kuroń w tym czasie był naszym biurem prasowym” – wspomina Jankowska.
Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.