07.07.2022

Nowy Napis Co Tydzień #159 / Pokolenie Solidarności #31

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Krzysztof Król urodził się 5 października 1963 roku w Warszawie. Studiował prawo i dziennikarstwo na UW.Od 1979 kolporter niezależnych wydawnictw (m.in. „Robotnika”, „Ucznia Polskiego”) w LIII LO w Warszawie.We wrześniu 1980 wraz z m.in. Piotrem Niemczykiem założył Uczniowski Ruch Odnowy, który w 1981 wszedł w skład Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej.

W 1981 związał się z Konfederacją Polski Niepodległej. Redaktor „Ucznia Polskiego” (w stopce redakcyjnej podawał własny adres domowy przy ul. Lumumby jako kontakt do NFMS), współzałożyciel, autor, drukarz oraz organizator produkcji pisma „Biuro”. W 1984 członek Centralnej Komisji Wykonawczej weryfikującej członków KPN. 9 marca 1985 roku aresztowany podczas posiedzenia Rady Politycznej, 22 kwietnia 1986 skazany w tzw. II procesie przywódców KPN na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności, we wrześniu zwolniony na mocy amnestii. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, karany przez kolegia ds. wykroczeń. Od kwietnia 1987 prowadził jawne Biuro KPN w swoim mieszkaniu.

Odcinek 1

W liceum, do którego pod koniec lat 70 XX wieku chodził Krzysztof Król, na parapetach działacze opozycji wykładali podziemne wydawnictwa. A w nich były numery telefonów do Jacka Kuronia, Henryka Wujca i innych opozycjonistów. Któregoś dnia Krzysztof Król zadzwonił do Kuronia, a ten zaprosił go do siebie.

Odcinek 2

Kiedy rozpoczęły się strajki w sierpniu 1980, Krzysztof Król był już po lekturze Rewolucji bez rewolucji Leszka Moczulskiego, w której przewidział on taki rozwój wypadków. 5 października w dniu swoich 18 urodzin wstąpił do Konfederacji Polski Niepodległej.

Odcinek 3

Podpisanie porozumień Sierpniowych, Krzysztof Król przyjął jako zwycięstwo nad „komuną”. „Komuniści przegrali” – wspomina. O tym, że wraz z podpisaniem w Stoczni Gdańskiej społecznej ugody komuniści rozpoczęli przygotowania do stanu wojennego, nie wiedział.

Odcinek 4

Stan wojenny zastał Krzysztofa Króla w Katowicach na zjeździe szkolnych środowisk opozycyjnych. Niewiele brakowało, by znalazł się w kopalni Wujek. Wracając do Warszawy, w pociągu rozdał wszystkie podziemne publikacje, które miał ze sobą.

Odcinek 5

W 1986 roku Krzysztof Król został skazany na dwa i pół roku więzienia za działalność w KPN. W trakcie ogłaszania wyroku powiedział sądowi, że nie uznaje go i uważa, że za chwilę przekreśli go amnestia, albo społeczny bunt.

Odcinek 6

W 1988 roku kiedy rozpoczęły strajki, Krzysztof Król wyszedł z więzienia. Wrócił do organizowania struktur KPN w Polsce. Poprosił także w „prl-owskiej” prokuraturze w Warszawie o zaświadczenie, że nie uchyla się od pracy (co wówczas było karane), gdyż pracuje w Konfederacji Polski Niepodległej. Zaświadczenia nie dostał.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Krzysztof Król, Pokolenie Solidarności #31, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 159

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...