18.08.2022

Nowy Napis Co Tydzień #165 / Pokolenie Solidarności #37

Projekt „Pokolenie Solidarności” gromadzi historie działaczy polskiej opozycji antykomunistycznej. W każdym odcinku oddajemy głos uczestnikom ruchu, którzy wspominają często nieznane bądź zapomniane epizody ze swojego udziału w narodowym zrywie „Solidarności”. Utworzona w ten sposób kronika dopełnia osobistymi przeżyciami obraz walki o niepodległość Polski.

Leszek Duklanowski urodził się w 1947 roku w Szczecinie. Był wydawcą i redaktorem niezależnego pisma „Komunikat”. Przed konkursem na dyrektora Zarządu Portu dowiedział się, że jednym z kandydatów jest człowiek, który podczas strajków w stoczni brał udział w aresztowaniach protestujących. Opisał to w swoim artykule, za co został pozwany.

Był również wiceprzewodniczącym Komisji Oddziałowej Solidarności, redaktorem podziemnych pism oraz członkiem Szczecińskiego Klubu Katolików. Kiedy ogłoszono stan wojenny, dowiedział się o aresztowaniach. Jeździł wtedy do innych działaczy i ostrzegał ich.

Odcinek 1

Leszek Duklanowski urodził się w 1947 roku w Szczecinie. W audycji opowiada o losach swoich rodziców. Wspomina też pracę w Świnoujściu. „Praca w porcie była ciekawa, to było też okno na świat. Spotykaliśmy się z marynarzami z jednostek zachodnich” – wspomina.

Odcinek 2

Leszek Duklanowski był wydawcą i redaktorem niezależnego pisma „Komunikat”. Przed konkursem na dyrektora Zarządu Portu dowiedział się, że jednym z kandydatów jest człowiek, który podczas strajków w stoczni brał udział w aresztowaniach protestujących. Nie mógł milczeć. Opisał to w swoim artykule. Został za to pozwany do sądu.

Odcinek 3

Leszek Duklanowski wartości patriotyczne i religijne wyniósł z domu. Rodzice opowiadali mu historie z czasów wojny. Dlatego już od wczesnych lat życia był bardzo świadomy. „Zostałem zuchem. Po dwóch zbiórkach nasza opiekunka powiedziała, że zbliża się święto pracy i mamy iść na pochód. Nie poszedłem i zuchem też już nie byłem” – mówi w audycji.

Odcinek 4

„To był mord na bezbronnej ludności” – mówi Leszek Duklanowski, który w audycji wraca do grudnia 1970 roku. Strzały było słychać w jego mieszkaniu. Jak mówi, krwawe wydarzenia niosły jednak nadzieję. Bo okazało się, że nawet w tak bezwzględnym systemie można jakoś zaprotestować. Wspomina też strajk, który odbył się w porcie.

Odcinek 5

Leszek Duklanowski był wiceprzewodniczącym Komisji Oddziałowej Solidarności, redaktorem podziemnych pism oraz członkiem Szczecińskiego Klubu Katolików. Kiedy ogłoszono stan wojenny, dowiedział się o aresztowaniach. Jeździł wtedy do innych działaczy i ostrzegał ich. „Uznawaliśmy, że to taki nakaz chwili. Jak się mówi »solidarność«, to to zobowiązuje” – tłumaczy.

Wszystkie odcinki z serii „Pokolenie Solidarności” są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz w Podcastach Google.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Leszek Duklanowski, Pokolenie Solidarności #37, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 165

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...