29.09.2022

Nowy Napis Co Tydzień #171 / Jerzy Jarniewicz laureatem NIKE 2022

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki Mondo cane został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury poznaliśmy w niedzielę, 2 października 2022 roku.

Zwycięzca otrzymał 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Przewodniczący jury, prof. Przemysław Czapliński, tak uzasadnił decyzję o przyznaniu nagrody łódzkiemu poecie:

Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem 'mondo cane’, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile – mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na 'nieważność’ skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną – jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania.

To nie będzie żadna kokieteria, jeśli powiem, że jestem zbity z pantałyku. Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji. Tej poezji, która może być kołem ratunkowym. Ilu nas czyta poezję? Chyba tylu, ilu było poległych Spartan pod Termopilami. Może od jutra dzięki tej nagrodzie będzie o 10 procent więcej, do czego namawiam. [...] Można byłoby też złożyć jakąś deklarację polityczną, ale – mówię serio – wydaje mi się, że sytuacja jest tak poważna i groźna, że nie chciałbym dewaluować poważnych refleksji swoim przypadkowym, okazjonalnym komentarzem.

– powiedział Jarniewicz po odebraniu nagrody.

Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.

Gala podsumowująca 26. edycję Nagrody Nike odbyła się w Warszawie. Serdecznie gratulujemy obojgu laureatom! 

Na naszych łamach tomik Jarniewicza poleca Zuzanna Sala:

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Jerzy Jarniewicz laureatem NIKE 2022, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 171

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...