13.10.2022

Nowy Napis Co Tydzień #173 / Kino i teatr z tygodnikiem

Drodzy Czytelnicy!

Nadszedł kolejny jesienny tydzień, a wraz z nim nowy numer naszego tygodnika. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy tym razem:

Aktualny numer został w dużej mierze poświęcony kinu, teatrowi i sztukom performatywnym. Wśród omówień i recenzji znajdą Państwo tekst Jana Brzozowskiego poświęcony książce Andrzeja Pitrusa o „ojcu chrzestnemu amerykańskiej awangardy filmowej”, Jonasie Mekasie. Andrzej Juchniewicz przyjrzał się z kolei portretowi Poli Raksy, który nakreślił w swojej biografii Krzysztof Tomasik. Paweł Chmielewski zrecenzował książkę Johna Gartha J.R.R. Tolkien i jego światy, a Tomasz Chlewiński dzieli się swoimi refleksjami na temat powieści Tefil Rafała Wojasińskiego. Natomiast w cyklu „Polecajki” znalazł się materiał o tomie poetyckim Ręka pszczelarza Tomasza Różyckiego – rekomenduje go Katarzyna Szewczyk-Haake.

O dramacie i sztukach audiowizualnych traktują również szkice. Katarzyna Waligóra opisuje nowe perspektywy patrzenia na postaci kobiece we współczesnych filmach i serialach, zaś Adriana Joanna Mickiewicz skupia się w swoim artykule na dramacie Jarosława Jakubowskiego pt. Urodziny (tekst dramatu oraz jego realizacja teatralna są dostępne na naszym portalu, a szkic autorki ukazał się pierwotnie w 14. numerze kwartalnika „Nowy Napis”).

Miłośnikom poezji polecamy wiersze polsko-estońskiego poety Aarnego Puu. Zapraszamy także do obejrzenia i wysłuchania nagrania z koncertu Mariusza Oziu Orzechowskiego i Michała Sosny, który odbył się w ramach tegorocznego Jarmarku Książki w Warszawie.

Życzymy owocnej i przyjemnej lektury,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Kino i teatr z tygodnikiem, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 173

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...