10.11.2022

Nowy Napis Co Tydzień #177 / Wolność i niepodległość

Drodzy Czytelnicy,

w przededniu Święta Niepodległości i kolejnego długiego weekendu nasz Tygodnik przybywa z kulturalną odsieczą. Oto co w nim znajdziecie:

Mnóstwo poezji oraz jej omówień. Jednym z głównych bohaterów najnowszego numeru jest niewątpliwie Wojciech Kass, którego wiersze oraz fragment dziennika zatytułowanego Ręka pisząca możecie przeczytać na łamach aktualnego Tygodnika. O twórczości poety pisze natomiast Paulina Subocz-Białek w tekście O „obrotach” Kassa, który pierwotnie ukazał się w 14. numerze kwartalnika „Nowy Napis”. Ponadto przeczytacie u nas wiersze Leszka Żulińskiego, autora objętego programem Tarcza dla Literatów (jego utwory zasiliły także naszą Czytelnię). Polecamy też nagrania wierszy Jana Polkowskiego, które wyrecytował sam autor.

Wśród recenzji również króluje poezja, choć nie tylko. Maciej Woźniak omawia tom poetycki Tarcze z pajęczyny Zbigniewa Chojnowskiego, a z kolei sam poeta poleca zbiór Wiersze wersetów swojego kolegi po piórze, Jarosława Zalesińskiego. Bartłomiej Siwiec zrecenzował zaś tomik Wspólny mianownik autorstwa Zdzisława Prussa. Wśród omówień znajdziecie także recenzję powieści Żona rzeźnika tajwańskiej pisarki Li Ang – autorem tekstu jest Adrian Skoczyński. To nie wszystko: przeczytacie u nas refleksje Konrada Ludwickiego, a ich przedmiotem jest książka o życiu i twórczości Marii Czapskiej pióra Eweliny Miki.

Ponadto w bieżącym numerze możecie przeczytać szkic Tomasza Chomiszczaka, poświęcony najnowszej edycji Nagrody Goncourtów. W ramach cyklu Kanon Polski na naszych łamach pojawił się tekst Macieja Urbanowskiego o ankiecie dotyczącej kanonu najnowszej literatury polskiej. Polecamy także relację z wydarzenia promującego nowy program wydawniczy „Kanon Polski”, zaproponowany przez Instytut Literatury.

W ramach zbliżających się wydarzeń serdecznie zapraszamy na premierę debiutu prozatorskiego laureatki konkursu „Nowy Dokument Tekstowy”, Justyny Hankus– Grisaille o zwykłym osiedlu.Książka została wydana nakładem Instytutu Literatury oraz Fundacji Duży Format. Spotkanie odbędzie się 10.11.2022 o godzinie 18:00 w Baza Pub (ul. Floriańska 15).

Życzymy przyjemnej lektury!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Wolność i niepodległość, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 177

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...