17.11.2022

Nowy Napis Co Tydzień #178 / „Cisza w Pogrance”z Nagrodą Mackiewicza 2022

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza został Marcin Pilis, autor książki Cisza w Pogrance.

O nagrodzonej powieści tak pisze jej wydawca, Wydawnictwo Lira:

Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki zakochują się w młodzieńcu z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopak jest członkiem UPA, ale dla uczuć nie stanowi to przeszkody.
Tymczasem ze Wschodu docierają wieści o krwawych atakach na polskie wioski. Polacy będą zmuszeni dokonać wyboru: zostać czy uciekać. Co się stanie, jeśli pogłoski o okrucieństwach okażą się prawdziwe? Czy mieszkańcom obu wsi uda się porozumieć i pośród szalejącej rzezi uratować Pogrankę? […] Wśród mechanizmów historii pojedyncze losy mieszkańców łączą się w opowieść o miłości, zdradzie i okrucieństwie, o pamięci i poszukiwaniu utraconych korzeni.

Kapituła Nagrody przyznała również trzy wyróżnienia:

Mirosławowi Dzieniowi za książkę O męczeństwie rozumu i zarazie świata (Wydawnictwo Towarzystwo Przyjaciół Sopotu),

Tomaszowi Sommerowi, Markowi Janowi Chodakiewiczowi i Ewie Stankiewicz za książkę Jedwabne. Historia prawdziwa (Wydawnictwo Veritatis Splendor)

Maciejowi Zakrzewskiemu za książkę Rewolucja konserwatywna – przypadek Polski. Myśl polityczna “Buntu Młodych” i “Polityki” (1931-1939) (Wydawnictwo IPN, Ośrodek Myśli Politycznej)

Wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza odbyło się 10 listopada w Domu Dziennikarza w Warszawie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

(NNCT/jozefmackiewicz.com)

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, „Cisza w Pogrance”z Nagrodą Mackiewicza 2022, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 178

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...