15.12.2022

Nowy Napis Co Tydzień #182 / Tygodnik na zimowy wieczór

Drodzy Czytelnicy!

Aby zrekompensować mrozy za oknem i coraz dłuższe wieczory, przynosimy wyjątkowo bogaty i różnorodny numer naszego tygodnika, idealny do długiej i owocnej lektury.

Jak zawsze, piszemy o książkach. Wojciech Kruszewski sięga po literaturę dalekiego wschodu i poleca powieść Kroniki Eksplozji Yana Lianke, Konrad Ludwicki przypomina sylwetkę pisarza Karola Ludwika Konińskiego. Artur Jocz recenzuje Halucynację Jerzego Alskiego, Jan Brzozowski diagnozuje przyczyny i objawy Festiwalowej gorączki na podstawie książki Fabryka splendoru Ewy Szponar, zaś Piotr Śniedziewski omawia książkę Konrada Bajona Gambit orangutana. Opowieść o polskich szachach.

Dla fanów królewskiej gry dobrym posunięciem będzie lektura miniatur Bartłomieja Siwca, pisarza i szachisty. Polecamy także prozę Jarosława Petrowicza oraz Gustawa Rajmusa– w tygodniku znajdują się nowe opowiadania obu pisarzy. Prezentujemy w nim również wiersze Joanny Lewandowskiej z tomu Kreaturia.

Filip Matwiejczuk wyczerpująco przedstawia sytuację literatury ukraińskiej na polskim rynku wydawniczym – jest to cenny przewodnik dla polskiego czytelnika, kompendium wiedzy o popularności pisarzy i poetów zza wschodniej granicy a także o jakości czy dostępności tłumaczeń i wznowień ich dzieł.

O Polsce lat dziewięćdziesiątych, o literaturze i o zmienianiu świata z Dominiką Słowik, autorką m.in. Zimowli i Samosiejek, rozmawiają Michał Florysiak i Jakub Pyda. Polecamy także ankietę dotyczącą Kanonu Polskiego. Na pytania dotyczące książek i pisarzy najbardziej przecenianych lub niedocenianych po 1945 roku odpowiada prof. Dorota Heck.

Żegnamy się przedświątecznie, życząc dużo ciepła. Do zobaczenia za tydzień!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Tygodnik na zimowy wieczór, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2022, nr 182

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...