12.01.2023

Nowy Napis Co Tydzień #185 / Odległe galaktyki i rodzime podwórka

Drodzy czytelnicy,

Nowy numer tygodnika przeplata fakt i fantastykę, zabierając w podróż nie tylko do odległej galaktyki ale, przede wszystkim, w rejony najbliższej, rodzimej historii. Obrazuje to najlepiej recenzja książki Jakuba Turkiewicza: Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen”, w której Paweł Chmielewski śledzi rozwój fenomenu serii Star Wars w socjalistycznej Polsce. Historię innego kulturowego fenomenu w naszym kraju opowiada Jarek Szubrycht, autor Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu – o książce pisze dla nas Błażej Szymankiewicz.

Paweł Chmielewski powraca (by nie rzec: kontratakuje) z tekstem o książce Dariusza Piechoty Na fali nostalgii. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte w najnowszej kulturze i literaturze popularnej. Z kolei o jednej z najważniejszych postaci w sztuce filmowej owych lat pisze Krzysztof Piesiewicz w książce Kieślowski. Od Bez końca do końca, którą recenzuje Jan Brzozowski. Realiami PRL zajmuje się również Tomasz Kornaś, którego zbiór artykułów pt. Starym czasom naprzeciw omawia Wojciech Chmielewski, a o dość specyficznym wycinku historii tego okresu pisze Marcin Cielecki omawiając książkę Moniki Milewskiej Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL.

To wciąż nie koniec podróży w czasie i przestrzeni. Zachęcamy do wysłuchania audycji Pierwszego Programu Polskiego Radia z udziałem Mariusza Olbromskiego, który opowiada o albumie Lwów Stanisława Lema, a także podcastu Nowy Gramofon. W najnowszym odcinku Wojciech Kopeć rozmawia z Eliaszem Chmielem – autorem książki podróżniczej Rozdroża 1999.

Daleko poza rodzime strony zabiera nas Tomasz Chlewiński, piszący o powieści Keiichirō Hirano, Pewien mężczyzna. Z przystankiem na przygodę spod znaku płaszcza i szpady – powieść Stanisława Rembaka Przemoc i szabla, którą poleca Wojciech Kudyba – wracamy jednak na zimowe, polskie podwórko wraz z lekturą niepokojącego eseju-opowiadania Gustawa Rajmusa Bałwan. Tak się składa, że Krótką historię naszego podwórka opowiedziała również zwyciężczyni konkursu Pokolenie Solidarności, Joanna Marat, która odczytuje fragment nagrodzonej powieści.

Zapraszamy również do obejrzenia spotkania z Justyną Hankus, laureatką konkursu Nowy Dokument Tekstowy i autorką książki Grisaille o zwykłym osiedlu, oraz do lektury kolejnej odpowiedzi na ankietę krytycznoliteracką dotyczącą Kanonu Polskiego – tym razem głos zabiera Mateusz Górniak. Wreszcie, polecamy wiersze Enormi Stationis z tomu Duat, wydanego przez Instytut Literatury.

Życzymy owocnej lektury i do zobaczenia za tydzień,
Redakcja NNCT

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Odległe galaktyki i rodzime podwórka, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 185

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...