15.06.2023

Nowy Napis Co Tydzień #207 / Blisko i daleko

Drodzy Czytelnicy!

Przynosimy wraz z najnowszym numerem naszego tygodnika zaproszenie na kilka literackich wędrówek – tych dalekich i tych nieco bliższych.

Oto pierwsze propozycje: Anna Mochalska zdaje na naszych łamach raport z kosmicznej podróży poetyckiej, w którą zabrał ją tom komandor rattus Anny Matysiak. Jakub Rawski w wideorecenzji poleca futurystyczny tom Ocalałe 2030 Jana Rojewskiego, a także pisze o Paranoia Bebop Agaty Puwalskiej. Zainteresowanym raczej rejonami bliższymi geograficznie i czasowo, polecamy chociażby tekst Macieja Milacha poświęcony Kolekcjonerowi śniegu – powieści czeskiego autora, Jana Štiftera – czy omówienie tomu poezji pochodzącej z Serbii Radmili Petrović: Moja mama wie, co się wyprawia w miastach, pióra Magdaleny Okraski. Dalej, Paweł Chmielewski recenzuje Powieści realistycznej życie po życiu, czyli poświęconą współczesnym serialom książkę Wydawnictwa Katedra.

Przybliżamy w tym tygodniu poezję Michała Murowanieckiego, którego pięć nowych wierszy publikujemy wraz z interpretacyjnym szkicem Adama Leszkiewicza. Jak pisze krytyk:

Wiersz Murowanieckiego, w którym wydarzenie właśnie dlatego, że staje się niemożliwe z perspektywy czytelniczej do zrekonstruowania, wywołuje wrażenie dotykania raczej idei niż przedmiotu; wywołuje efekt niesamowitości, egzystencjalnego niepokoju.

Wreszcie, polecamy także wiersze Piotra Groblińskiego, których więcej znajdą Państwo również w naszej Czytelni. Trafiło tam również kolejne opowiadanie wyróżnione w konkursie Uchodźcy i My – w tym tygodniu jest to Moja niekończąca się opowieść. Szok autorstwa Magdaleny Marii Drogomireckiej-Kopczyńskiej.

Na koniec, przypominamy o naborach do nowych konkursów: Podaj Frazę i Snuj Story czekają na twórców (odpowiednio) poezji i prozy. 

Życzymy owocnych lektur i do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNNT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Blisko i daleko, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 207

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...