21.09.2023

Nowy Napis Co Tydzień #221 / Jakub Nowak laureatem Nagrody Gombrowicza

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Główną nagrodę zdobył Jakub Nowak za powieść To przez ten wiatr, a wyróżnienie otrzymała Wiktoria Bieżuńska za książkę Przechodząc przez próg, zagwiżdżę.

W konkursie głównym znalazło się pięć tytułów, wyłonionych spośród stu nadesłanych propozycji: Przechodząc przez próg zagwiżdżę Wiktorii Bieżuńskiej, Nie wszyscy pójdziemy do raju Olgi Górskiej, Białe noce Urszuli Honek, Akuszerki Sabiny Jakubowskiej oraz To przez ten wiatr Jakuba Nowaka.

Ewa Graczyk, członkini kapituły nagrody, tak umotywowała decyzję jury:

Ta powieść była dla nas ogromną niespodzianką i wyzwaniem. To brawurowe przepisanie epizodu krótkiego pobytu Henryka Sienkiewicza i początku kariery Heleny Modrzejewskiej w Ameryce. Dzieje się na farmie, w której mieszka i pracuje prowizorycznie sklecona mała komuna. Wrze tam i kipi: erotyczna fascynacja pomiędzy aktorką a pisarzem przybiera nową postać, postyczniowi weterani z trudem radzą sobie z uprawą winorośli, klasowe zależności zyskują nowy kontekst. Dokonuje się tu też dekonstrukcja męskości.

Serdecznie gratulujemy obojgu laureatom!

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Jakub Nowak laureatem Nagrody Gombrowicza, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 221

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...