02.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #227 / Czas zadumy i wspomnień

Drodzy Czytelnicy!

Pierwszy w tym roku listopadowy tygodnik przypada na Dzień Zaduszny. To czas, w którym odwiedzamy groby bliskich i wspominamy zmarłych, zarówno z naszych rodzin, jak i znane, wielkie osobistości kultury. Zawartość najnowszego wydania częstokroć wpisuje się w charakter dzisiejszego święta.

Wśród szkiców znajdziecie tekst Agnieszki Szykuły-Żygawskiej poświęcony życiu i twórczości jednej z patronek roku 2023, zmarłej przed stu laty Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej. Z kolei Michał Januszkiewicz postanowił przywrócić pamięć o nieco zapomnianym poecie Andrzeju Babińskim – szkic, będący fragmentem powstającej książki, ukazał się w 18. numerze kwartalnika „Nowy Napis”. Niezwykle ciekawe, egzystencjalne wiersze Babińskiego publikujemy również w bieżącym wydaniu tygodnika. W naszej portalowej Czytelni pojawiły się także wiersze Józefa Zięby, polecamy je Waszej uwadze.

Dział recenzji wzbogacił w tym tygodniu tekst Dariusza Żółtowskiego, który omówił książkę wspomnieniową Karnawał 1956–1968 Mieczysława Kochanowskiego, zaś Bartłomiej Siwiec przyjrzał się zbiorowi opowiadań Sylwia z Gibalaka Wojciecha Chmielewskiego. Paweł Chojnacki zrecenzował natomiast książkę Moniki Anny Nogi poświęconą recepcji myśli Stanisława Brzozowskiego, a Marcin Cielecki poleca powieść Urszuli Stokłosy Niebożęta. Z kolei w wideopolecajce Zbigniew Chojnowski rekomenduje Jakiegoś Odysa i inne pisaniny Krzysztofa Lisowskiego.

Jak co tydzień zachęcamy do zapoznania się utworami wyróżnionymi w konkursach Instytutu Literatury: wierszami Pawła Konara (konkurs Podaj Frazę), dramatem Tomasza Bogusia (Nowy Dokument Tekstowy) i prozą Doroty Lipnickiej (Snuj Story).

Na naszej stronie można już pobrać kolejną darmową monografię w formacie PDF – tym razem jest to książka Stanisława Gawlińskiego Nomadyzm po polsku. Szkice o literaturze współczesnej.

Pozostając w temacie wspominania wybitnych postaci polskiej kultury zachęcamy do obejrzenia filmu biograficznego o Kazimierzu Wierzyńskim, który powstał w ramach cyklu Filmowy Kanon Literatury. Jak zwykle polecamy także kolejną odsłonę naszego podcastu Nowy Gramofon: w nim relacja z Targów Książki w Krakowie.

Z życzeniami przyjemnej i owocnej lektury,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Czas zadumy i wspomnień, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 227

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...