15.02.2024

Nowy Napis Co Tydzień #241 / Z miłości do kultury

Drodzy Czytelnicy,

karnawał i walentynki za nami, ale dzięki niegasnącej pasji i miłości do kultury i literatury prezentujemy najnowsze wydanie „Nowego Napisu Co Tydzień”. Przed Wami numer pełen omówień literackich nowości i zjawisk.

Wśród szkiców znajdziecie teksty o polskiej literaturze emigracyjnej, które pierwotnie ukazały się w 19. numerze kwartalnika „Nowy Napis” – ich autorami są Piotr Rambowicz i Krzysztof Polechoński. Publikujemy także esej Konrada Ludwickiego na temat pamiętników Aleksandra Fredry.

Dział recenzji wzbogacił tekst Macieja Milacha, który pisze o powieści Intuicjonistka autorstwa nagradzanego amerykańskiego prozaika, Colsona Whiteheada. Błażej Szymankiewicz omówił książkę historyczną Jarosława Hrycaka Ukraina. Wyrwać się z przeszłości, a Maciej Woźniak przybliżył naszym czytelnikom zawartość tomu Lato świetlne Piotra Wojciechowskiego. Natomiast w wideopolecajce prof. Marian Kisiel rekomenduje książkę Janusza Koryla zatytułowaną Porachunki.

W ramach cyklu „(Nie)znani Polacy, (nie)znane historie” na naszych łamach pojawił się kolejny odcinek podcastu „Toposu”: w nim rozmowa Tadeusza Dąbrowskiego z Wojciechem Gawłowskim – serdecznie zapraszamy do jej odsłuchania.

Do pobrania poleca się kolejna darmowa publikacja Instytutu Literatury w formacie PDF – tym razem jest to monografia Anegdota o istnieniu. O twórczości Haliny Poświatowskiej autorstwa Bartosza Suwińskiego. Zapraszamy również do odsłuchania nowego odcinka naszego podcastu Nowy Gramofon, a w nim wywiad z Katarzyną Kachel – autorką książki Wszystkie moje straty.

Życzymy owocnej, pasjonującej lektury i wielu czytelniczych odkryć,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Z miłości do kultury, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 241

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...