29.02.2024

Nowy Napis Co Tydzień #243 / Z zimowego snu

Drodzy Czytelnicy,

przedwiosenna aura zaskoczyła wielu, ale zaskoczeniem z pewnością nie jest premiera kolejnej odsłony naszego tygodnika. Aktualne wydanie obfituje w eseje, ale znajdziecie w nim oczywiście mnóstwo innych ciekawych treści.

Polecamy Waszej uwadze szkice, które pierwotnie ukazały się w 19. numerze kwartalnika „Nowy Napis” – to artykuły Justyny Miodońskiej o „trylogii ukraińskiej” Józefa Łobodowskiego oraz tekst Pauliny Subocz-Białek i Ireneusza Staronia poświęcony twórczości Barbary Toporskiej. Na łamach tygodnika prezentujemy także esej Bartosza Małczyńskiego, który przyjrzał się cyklowi Depresje Tadeusza Różewicza.

Dział recenzji zasiliły natomiast teksty Michała Januszkiewicza (o Łódzkim remake’u poematu Aleksandra Puszkina Anny Wardy) i Jarosława Petrowicza (poświęcony nowemu tomikowi Zbigniewa Chojnowskiego). Z kolei Adrian Buczyński i Magdalena Śniedziewska przygotowali interesujący dwugłos na temat poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Zaś w wideopolecajce Mateusz Górniak omówił Niewinnych Hermanna Brocha – zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem.

W bieżącym numerze znajdziecie oczywiście więcej treści audiowizualnych. Serdecznie polecamy nagranie referatu Agnieszki Tes wygłoszonego na konferencji poświęconej Jerzemu Nowosielskiemu oraz najnowszą odsłonę podcastu „Toposu” – a w niej rozmowa Tadeusza Dąbrowskiego z Jarosławem Jakubowskim. Oba projekty powstały w ramach cyklu „(Nie)znani Polacy, (nie)znane historie”. Do odsłuchu poleca się – jak zwykle – kolejny odcinek Nowego Gramofonu.

Zachęcamy również do pobrania darmowej publikacji Instytutu Literatury w formacie PDF: tym razem jest to monografia Przeciw entropii, przeciw arkadii. O pisarstwie Zygmunta Haupta autorstwa Andrzeja Niewiadomskiego.

Z tradycyjnymi życzeniami przyjemnej, owocnej lektury,

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Z zimowego snu, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 243

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...