13.08.2020

Nowy Napis Co Tydzień #062 / Ryzyko bycia Polakiem (II): „Walka o przyszłość Polski była bardzo twarda”

Pierwszą część wywiadu można obejrzeć tutaj.

– Co zastaliśmy w szufladach pisarzy po upadku PRL, czyli po zlikwidowaniu cenzury? Wiedzą Państwo, cośmy dostali? Puste szuflady. Puściusieńkie szuflady. Czy to oznacza, że wszyscy Ci pisarze, którzy oczywiście kochali wolność, wolność słowa, i wszystkie te ideały były im najbliższe, że oni wydawali w paryskiej „Kulturze” czy w Polonia Book Fund? Nie wydawali, proszę państwa. Zgadzam się z tezą wielkiego Polaka i wielkiego myśliciela Zygmunta Kubiaka, że skundlenie było powszechne. Trzeba było się przepychać przez tę cenzurę. Dzisiaj się to całkowicie zakłamuje […] Jaki był efekt? Efekt był taki, że literatura nie oddawała sprawiedliwości widzialnemu światu – opowiada Jan Polkowski w rozmowie z Piotrem Legutko.

Trzecia część rozmowy ukaże się w kolejnym wydaniu tygodnika.

Spotkanie odbyło się podczas festiwalu Dziś są nasze urodziny w lutym 2020 roku. Książkę Ryzyko bycia Polakiem można zakupić w naszym e-sklepie.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Jan Polkowski, Piotr Legutko, Ryzyko bycia Polakiem (II): „Walka o przyszłość Polski była bardzo twarda”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 62

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...