03.09.2020

Nowy Napis Co Tydzień #065 / Niebieskie oczy proletariatu

Zapraszamy do obejrzenia nagrania

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbyło się czytanie performatywne dramatu Marka Kochana Niebieskie oczy proletariatu.

Ze wstępu Kaliny Zalewskiej do Dramatów wybranych Marka Kochana:

Niebieskie oczy proletariatu w dużej mierze opierają się na grze słów, ale nie są jedynie literackim żartem. Kochan rozmawia w tym dramacie z przedstawicielami dzisiejszej lewicy, pokazując, jak stare marksistowskie treści wracają w nowym kostiumie. Autor robi to na różne sposoby, między innymi „wskrzeszając” Brunona Jasieńskiego i konfrontując dzisiejsze doświadczenia z tymi sprzed stulecia. Pierwszy polski futurysta, poeta i skandalista, który pod wpływem wypadków krakowskich 1923 roku nabył lewicowych przekonań, jest przewodnią postacią dramatu. W Paryżu stał się komunistą i kiedy jako autor prowokacyjnej powieści Palę Paryż został wydalony z Francji, osiadł w radzieckiej Rosji, wyrzekł się Polski i nawet pisał po rosyjsku, ale mimo tych gestów wobec nowej ojczyzny i on okazał się podejrzany. We wrześniu 1938 roku został rozstrzelany pod Moskwą. Kochan przypomina jego tragiczne losy, by spotkać z nim współczesnych żywiących podobne przekonania, ale zarazem testuje, gdzie by dziś odnalazł się Jasieński, co by powiedział i zrobił.

Wystąpili:

Monika Buchowiec, Malwina Jelistratow, Magda Kaszewska, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Bartosz Turzyński.

Opieka Artystyczna:

Maciej Wojtyszko

Dramaty wybrane Marka Kochana ukazały się w serii Biblioteki Krytyki Literackiej Instytutu Literatury. Książkę można nabyć w naszym e-sklepie.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Marek Kochan, Niebieskie oczy proletariatu, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 65

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...