03.12.2020

Nowy Napis Co Tydzień #078 / Przez dzień, przez noc

Polecamy Państwa uwadze książkę Przez dzień, przez noc Jerzego Lesława Ordana. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentem książki:

I tak w ogóle u nas, w Polsce, jest chyba taka powszechność w tym względzie. Ślubny Dziuty, jak oni odwiedzili Mamusię i ją, Hanulę, ostatnim razem, to mówił, że czytał, bo dużo czyta, że taka jedna nasza uczona, znana i poważana, Maria, a z nazwiska Janina czy podobnie, pisała, że jak idziemy do Europy, to musimy zabrać z sobą nasze groby. To znaczy, że nie możemy zapomnieć o naszych zmarłych, o tych najbliższych i o tych, których znamy tylko z historii, a którzy dla nas wiele dobrego zrobili i mamy to, co mamy, i jesteśmy, jacy jesteśmy…

Krzysztof Bielecki:

Już sam tytuł książki Jerzego Lesława Ordana Przez dzień, przez noc sygnalizuje naturalną stałość, ciągłość opowieści. Język (lepiej powiedzieć – mowa) toczy się w niewymyślnym rytmie i melodii jak „bohaterski” traktor. Plastyczne obrazy przenikają się bez trudu. W potoczystości opowiadania o teraźniejszości wkrada się co i raz przeszłość bohaterów i ich przodków. Niby kładzie się cieniem, ale nie jest to pętla. Historia ma osobliwą mimowolność. Jak w wielu neologizmach, które, choć często się tu pojawiają, nie niosą w sobie nadmiaru ani wymuszeń. „Niedbały” koloryt opowieści to jedna z wielu zalet książki.

Książkę można zakupić w naszym e-sklepie.

Jerzy Lesław Ordan, Przez dzień, przez noc, Instytut Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Kraków 2020.

Okładka książki "Przez dzień, przez noc"

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Jerzy Lesław Ordan, Przez dzień, przez noc, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2020, nr 78

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...