04.02.2021

Nowy Napis Co Tydzień #086 / Adam Leszkiewicz nominowany do Nagrody Identitas 2021

 

Mamy przyjemność poinformować, że Adam Leszkiewicz został nominowany do Nagrody Identitas 2021 za tom Apokalipsa psa wydany przez Instytut Literatury.

Zgłoszenia do konkursu oceniał zespół w składzie: Renata Chołuj (pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas), Wojciech Stanisławski (historyk, krytyk, publicysta), Marcin Cielecki (pisarz, laureat Nagrody Identitas 2020) oraz założyciel Fundacji Identitas i pomysłodawca Warsztatów w Arktyce, Tomasz Kaźmierowski.

Jury o tomie Leszkiewicza:

Adam Leszkiewicz do nikogo się nie przymila i nie macha przyjaźnie ogonem. Jego „Apokalipsa psa” to wyraźny głos czempiona. Z pozoru wydaje się, że to wszystko już było: kpina, żart i udręka. Leszkiewicz proponuje jednak zaskakująco własną, silną i odrębną, metafizykę. Sporo tu słów jakby niepięknych, nazbyt zwyczajnych – poeta jednak potrafi wydobyć z nich ukryte dźwięki i tworzyć poruszające tematy. Człowiek człowiekowi wilkiem – to jasne. Ale psem? A zwłaszcza psem z zacięciem metafizycznym? Leszkiewicz udowadnia, że poezja się nie skończyła, choć może nie jest już taka, do jakiej powszechnie nas przyzwyczajono. Kąśliwie i smutno, zaczepnie i wiernie – figura „psa” pozwala na prezentację szerokiego spektrum „ja” w relacjach międzyludzkich i jednostki wobec bagażu historii.

okładka ksiązki

Nominacje do Nagrody Identitas 2021 oraz zaproszenie na warsztaty Identitas na wyspie Uløya otrzymują również:

– Andrzej Marzec za Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata, wyd. PWN

– Michał Przeperski za Nieznośny ciężar braterstwa: konflikty polsko-czeskie w XX wieku, wyd. Wydawnictwo Literackie

Zbigniew Rokita za Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku, wyd. Czarne

– Karolina Sulej za Rzeczy osobiste, wyd. Czerwone i Czarne

oraz

– Ewa Sułek za Chłopiec z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie, wyd. PWN

 

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy.

Ksiązkę Adama Leszkiewicza można zakupić w e-sklepie Instytutu Literatury.

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Adam Leszkiewicz nominowany do Nagrody Identitas 2021, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 86

Przypisy

    Loading...