Czytelnia / Jolanta Maj

Jolanta Maj – urodziła się w Warszawie. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa, pracownia prof. Jacka Sienickiego) i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Teologii, specjalizacja teologia duchowości).

Maluje najczęściej używając farb olejnych, na płótnie. Do szkiców, projektów malarskich stosuje temperę oraz pastele. Rysuje wykorzystując ołówek, węgiel, sepię, tusz. Stosuje także techniki mieszane. Przez pewien czas zajmowała się tkaniną. Prowadziła zajęcia plastyczne z różnymi grupami wiekowymi i społecznymi: z dziećmi, z osobami z zespołem Downa, z dorosłymi osobami w różnym wieku. Maluje także ikony – namalowała serię ikon (wizerunki świętych) dla zabytkowego romańskiego kościoła (2018 i 2023). Projektuje okładki książek.

Uczestniczyła w przygotowywaniu i realizacji programów telewizyjnych dla TVP1 (ukończyła kursy dla dziennikarzy telewizyjnych, organizowane przez Telewizję Polską przy ul. Woronicza w Warszawie). Były to np.: dokument Wspólnoty Jerozolimskie dla redakcji programów katolickich, film dokumentalny o młodych polskich poetach z kręgu „Sztuki i Narodu” (Andrzej Trzebiński) w czasach okupacji niemieckiej dla redakcji programów dokumentalnych oraz dla TVP Polonia, felietony o współczesnej polskiej emigracji w Irlandii.

Brała udział w przygotowaniu i realizacji płyty CD Akatyst ku czci Bogurodzicy (pierwszy Akatyst maryjny napisany w języku polskim, z melodią bizantyńską z IV wieku, nagrany przez Polskie Radio podczas Festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” w Kolegiacie jarosławskiej). Przygotowała projekt okładki do tej płyty, brała udział w zdjęciach do prezentacji multimedialnej o najstarszej rzymskiej ikonie Madonny (prezentacja znajduje się na płycie) oraz jako lektor przedstawiła w nagraniu przygotowaną przez siebie historię wspomnianej ikony do prezentacji (sierpień 2011 – czerwiec 2012).

Brała udział w przygotowaniu konferencji w Senacie RP poświęconej problematyce senioralnej „Polskie społeczeństwo potrzebuje seniorów” i wygłosiła podczas tej konferencji prelekcję pt. „Rozwijanie potencjału twórczego osób starszych poprzez sztukę” (czerwiec 2014).

Współpracowała przy przygotowaniu publikacji pokonferencyjnej pod redakcją dr. Marcina Lisaka pt. Polskie społeczeństwo potrzebuje seniorów. Wybrane zagadnienia polityki senioralnej i formy aktywizacji społecznej osób starszych. Autorka projektu okładki i jednego z artykułów wchodzących w skład publikacji, robiła też korektę tej książki (czerwiec – wrzesień 2014).

Pisuje także o sztuce. Przykładowe publikacje książkowe i artykuły o sztuce: Opracowanie Ikony w parafii św. Katarzyny na Służewie w Warszawie, w monografii Służew i jego kościół; artykuły w miesięcznikach „Powściągliwość i Praca”, „Na Poważnie”, na portalu „Wpolityce”; publikacja własnych wierszy w książce Wiersze, które lubimy i w kwartalniku „Christianitas”, a we wczesnej młodości w pismach dla młodzieży.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020) w ramach projektu ministerialnego „Kultura w sieci” – projekt własny pt. „Sztuka lekarstwem dla ludzkiego ducha” (w skrócie: „Sztuka dla ducha”), zamieszczony na YT.

Przygotowała scenariusze rozważań na Triduum Paschalne 2023 dla Polskiego Radia w Rzeszowie, które zostały nadane podczas Wielkiego Tygodnia.

Czytaj więcejzwiń
Loading...