04.10.2021

Nagroda Nike 2021

3 października 2021 roku poznaliśmy laureata literackiej nagrody Nike. Został nim Zbigniew Rokita za książkę pod tytułem Kajś.

Oto fragment recenzji Jacka Borkowicza:

Rokita przyznaje, że pierwszą dekadę, ba, prawie dwie dekady życia spędził w całkowitej nieświadomości tego, że jest Polakiem „nie tak blank” (tu – nie do końca). Jego zaledwie o kilka lat starsi rozmówcy mówią dziś o sobie:

Jako dzieci żyliśmy za komuny w dwóch równoległych światach […]. Znaliśmy niemieckie szlagiery, czytaliśmy niemieckie książki, rodzice i sąsiedzi nierzadko rozmawiali ze sobą w tym języku. […] A później szliśmy wszyscy do drugiego świata, do szkoły, i tam śpiewaliśmy „Rotę”, o złym Niemcu.

Mały Zbyszek, urodzony w roku upadku czerwonego reżimu, nie odczuwał już owej schizofrenicznej aury. Niemieckość, synonim „inności”, już nie była zakazana, ale jednocześnie przestała być wyzwaniem, tracąc siłę przyciągania.

W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie „Rotę”, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

Potem przyszedł czas odkrycia.

 

Całą recenzję książki można przeczytać klikając w link: Jacek Borkowicz Przepis na dzisiejszego Ślązaka. Laureatowi serdecznie gratulujemy i zapraszamy do lektury!

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Nagroda Nike 2021, Czytelnia, nowynapis.eu, 2021

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...