Poeci trzeciego wieku
Tekst pochodzi ze zbioru Notatki do całości.
Autorzy tego zbioru wierszy postępują z przekonaniem, że każdy okres życia jest odpowiedni do tego, aby być aktywnym i twórczym. Wypowiedź liryczna jest dla nich możliwością podzielenia się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami, wrażliwością, pamięcią, uczuciami.
Każdy ze współautorów tej antologii pisze trochę inaczej, choć większość z nich wyznaje te same lub podobne wartości. Wiersze propagują miłość do życia, wdzięczność dla rodziców, przywiązanie do rodziny i Ojczyzny, budzą zachwyt przyrodą i wiarę w człowieczeństwo.
Mimo że „poeci trzeciego wieku” zaznali wielu krzywd i przykrości, że ciąży im smutek, nie tracą nadziei, są optymistami, rozpacz nie ma do nich dostępu.
„Poeci trzeciego wieku” pielęgnują pasję poznawania i pragną pozostawić po sobie ślad. Szlachetne jest ich dążenie do tego, aby utrwalić swoje przeżywanie świata w formie poetyckiej. Poznanie i kreacja stanowią wartość samą dla siebie. Za potrzebą zaspokajania ciekawości i pasją tworzenia nie stoi żądza sławy czy wywyższenia się.
W tomie znajdziemy chwile zamyślenia i żartobliwe tony, próby poezji intelektualnej i liryki subtelnej, teksty satyryczne i fraszki, częściej modlitwy niż refleksje ateistyczne. Jedni ufają rymom, regularnym strofom, sprawdzonym konwencjom, inni przeszli szkołę poezji współczesnej i odeszli od tradycji poetyckiej.
Wyrobienie wierszopisarskie autorów jest zróżnicowane, ale celem tej publikacji nie jest zrewolucjonizowanie języka i wyobraźni. Chodzi o prezentację i dokumentację odwagi i trudu osób, które swój emerycki czas spędzają między innymi na układaniu wierszy.
Antologię można czytać z taryfą ulgową albo bez niej. Myślę jednak, że miłośnicy poezji, którzy tworzą elitę w Republice Czytelników, znajdą w tym zbiorze coś dla siebie. Książka jest wyborem z wielu utworów „poetów trzeciego wieku” – niektórzy z nich wydali tomiki autorskie.
W tym zbiorowym głosie słyszę głos pokolenia, dla którego społecznikostwo, uśmiech, życzliwy krytycyzm, umiłowanie dobra, patriotyzm są słowami o żywej treści.
Warto się dowiedzieć, kim są „poeci trzeciego wieku”.