Nowy Napis Co Tydzień #200 / W jubileuszowym nastroju
Szanowni Państwo!
Z nieukrywaną radością prezentujemy 200. numer tygodnika – to niemalże cztery lata pracy i prawie 8000 opublikowanych materiałów, wierszy, opowiadań, szkiców, recenzji i filmów. Mamy nadzieję, że znajdą Państwo interesujące treści, które umilą czas podczas nadchodzącego weekendu majowego.
Zacznijmy od internetowych premier, czyli dyptyku Jan Polkowski. Moje miejsce na Ziemi. Pierwszy z poetyckich obrazów filmowych dotyczy Nowej Huty, drugi Krakowa. Produkcje te, w reżyserii Iwony Meus i Marka Gajczaka, to prawdziwa liryczna uczta. Kolejną filmową nowością jest spektakl W nocy lepiej widać glosy, na podstawie dramatu Artura Grabowskiego, w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.
W dziale wywiady można zapoznać się z zapisem ze spotkania z Bronisławem Wildsteinem, które odbyło się 3 kwietnia w Krakowie. Jakub Moroz rozmawiał z pisarzem o książce Wobec wojny, zarazy i nicości.
Rozpoczynamy również nowy cykl Romantyzm 1822-2022, w którym publikowane będą artykuły związane z twórczością romantyczną. W bieżącym numerze zamieściliśmy szkice prof. Agnieszki Ziołowicz Mickiewicz – Emerson – Norwid. Wokół idei przewodników ludzkości oraz prof. Ewy Hoffmann-Piotrowskiej „Uciec od rozpaczy...”. Romantyczne projekty dobrego bytowania.
Nie zapomnieliśmy również o recenzjach. Michał Januszkiewicz prezentuje Eseje o Szekspirze Krystyny Kujawińskiej Courtney, Remigiusz Okraska pisze o książce Tomasza S. Markiewki Nic się nie działo, Krzysztof Sokołowski bierze na warsztat Powroty Adama Pietrasiewicza i Wojciecha Bogaczyka, a w wideo-polecajce Artur Jocz rekomenduje tom poetycki Pękające szkło. Dziesięciowiersz Sławomira Krzyśki. Polecamy również Państwa uwadze wspomnienia Marka Zielińskiego o Jerzym Giedroyciu oraz wystąpienie Jacka Adamczyka, laureata konkursu Pokolenie Solidarności. Naszą portalową Czytelnię wzbogaciły opowiadania Elżbiety Olszewskiej-Schilling.
Mamy nadzieję, że tygodnik spełni Państwa oczekiwania i dostarczy wielu estetycznych wrażeń.
Redakcja NNCT