Nowy Napis Co Tydzień #210 / Na „dni znużone”
W upalne dni nie zawsze łatwo skupić się na lekturze – zatem, nie mnożąc słów wstępu, składamy na Wasze ręce najnowszy tygodnik i oddajemy głos poetom, prozaikom, krytykom.
Zwłaszcza ci ostatni postawili na tematy poważne: Michał Gołębiowski pisze o Zagadce rozpadu kosmosu Pawła Kuligowskiego, Maciej Woźniak omawia „dziennik konserwatysty”, Wobec wojny, zarazy i nicości Bronisława Wildsteina a Marcin Cielecki czyta „biografię ocalonego” – książkę Syn marnotrawny ks. Andrzeja Draguły. W kręgu spraw transcendentalnych pozostaje również Tomasz Chlewiński, recenzujący zbiór esejów Midrasze śp. Pawła Śpiewaka, zmarłego niedawno historyka, badacza kultury żydowskiej i Biblii. Agnieszka Kostuch recenzuje również Płacz Cykady Tomasza Teodorczyka, zaś Elżbieta Isakiewicz Kawalerkę z witrażem Łukasza Nicpana. Wreszcie, Maciej Milach przybliża reportaż Nie zbiera się jabłek z z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia Wojciecha Koronkiewicza. Całość domyka wideo-recenzja książki poetycko-fotograficznej Jacka Podsiadło i Andrzeja Kramarza Człowiek, który odjechał.
Szczególnie polecamy szkic Romana Honeta poświęcony twórczości Jana Lechonia oraz artykuł, w którym Grażyna Halkiewicz-Sojak oferuje „kilka uwag o trwaniu romantycznej liryczności w poezji współczesnej” – oba teksty pochodzą z 16. numeru kwartalnika „Nowy Napis”.
Mikrofon prowadzącej podcastu Nowy Gramofon obejmuje w tym tygodniu Joanna Łępicka, która rozmawia z pisarką i dramaturżką Zofią Skrzypulec – m.in. o nadchodzącym debiucie książkowym, doświadczeniach pracy z aktorami i spektaklach poetyckich.
W tygodniku znajdą Państwo również dwa opowiadania Jana P. Grabowskiego, a jeszcze więcej jego prozy – w naszej Czytelni.