Nowy Napis Co Tydzień #107 / Zapraszamy do lektury najnowszego numeru
Drodzy Czytelnicy,
z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny, sto siódmy numer „Nowego Napisu Co Tydzień”, a w nim wiele interesujących treści.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Szeremety z Patrykiem Kosendą, młodym krakowskim poetą, którego najnowszy tom, Największy na świecie drewniany coaster, wkrótce trafi do rąk czytelników. W numerze można znaleźć także wybrane wiersze z omawianego zbioru, czytane przez autora.
Z dumą prezentujemy reportaż dotyczący kolejnego laureata konkursu literackiego Nowy Dokument Tekstowy. Tym razem bohaterem filmu jest Wojciech Kopeć, który zdobył wyróżnienie w kategorii LIRYKA. Z kolei w ramach naszych filmowych „Polecajek” Jakub Skurtys omawia Mer de glace, najnowszy tom Małgorzaty Lebdy. Kontynuujemy również rozmowy o projekcie ustawy o zawodzie artysty. W tym tygodniu oddajemy głos przedstawicielom sztuk wizualnych.
Gorąco polecamy także szkice. Krzysztof M. Maj pisze o tym, że światotwórstwo rodem z gier komputerowych stopniowo przenika do innych gałęzi sztuki – na przykład do książek i seriali – zmieniając sposób, w jaki współcześnie konstruuje się fabuły. Idąc tropem zjawiska przenikania sztuk, zapraszamy również do lektury eseju Krzysztofa Sokołowskiego, który porównuje Sanatorium pod klepsydrą Brunona Schulza z jego filmową adaptacją w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Z kolei Marek Adamiec, igrając z formą epistolograficznego apokryfu, omawia zjawisko grozy we współczesnej sztuce filmowej i nie tylko.
Jak co tydzień, zapraszamy do lektury recenzji – tym razem pod lupę bierzemy Ideę Galicji Larry’ego Wolffa, książkę Oni Joanny Ostrowskiej, antologię Bruno Schulz w oczach współczesnych. Antologia tekstów krytycznych i publicystycznych z lat 1920–1939, a także zbiór Andzia współautorstwa Piotra Mańkowskiego (poezja) i Przemysława Truścińskiego (ilustracje).
Czytelnię naszego portalu zasiliły w tym tygodniu wiersze Aldony Kraus i Wojciecha Kassa oraz baśnie muzyczne Włodzimierza Dulemby.
Życzymy przyjemnej lektury!
Redakcja NNCT