Nowy Napis Co Tydzień #125 / 125. numer „Nowego Napisu Co Tydzień”
Szanowni Czytelnicy,
Wypada nam niestety zacząć od niezwykle smutnej wiadomości – 1 listopada 2021 roku, w wieku lat 82, zmarła Bogusława Latawiec-Balcerzan; pisarka, poetka, laureatka nagrody im. Józefa Łukaszewicza „Posnaniana” i nagrody PEN-Clubu za całokształt twórczości poetyckiej. Niech spoczywa w pokoju.
Sto dwudziesty piąty numer „Nowego Napisu Co Tydzień” będzie wyjątkowo różnorodny. Pozostając w obrębie „Wszechświata Lema”, skupiamy swoje teleskopy na innej gwieździe, która znalazła się na orbicie pisarza – mowa o Danielu Mrozie, grafiku, ilustratorze, autorze między innymi kultowej oprawy graficznej Lemowskiej Cyberiady; prezentujemy Państwu galerię jego grafik oraz poświęcony jego twórczości szkic autorstwa Pawła Chmielewskiego.
Będąc nadal w przestrzeniach science fiction, a także korespondencji obrazu i słowa, przedstawiamy recenzję futurologicznego komiksu Ostatni pisarz Jana Mazura i Roberta Sienickiego, nad którym pochyla się Michał Chudoliński. Tomasz Chlewiński omawia z kolei komiks Bena Gijsemansa Hubert. Podróż także międzygwiezdną, choć o innym charakterze, obiecuje Polecajka książki Konstelacje krytyczne w wykonaniu Zuzanny Sali. Polecamy także książkę (a nawet książki) tygodnia: dwutomowe wydanie tekstów Józefa Czapskiego pod tytułem Rozproszone. Teksty z lat 1923-1988, które ukazało się nakładem Więzi.
Wśród nagrań, Mariusz Sambor rozmawia z Adamem Leszkiewiczem o swoim debiucie prozatorskim, książce Cztery filary. Prezentujemy także wiersz Mama Zbigniewa Herberta w interpretacji Wojciecha Malajkata, nagranej podczas koncertu Kiedy ręce odpadną od wierszy w 2004 roku, do muzyki Grzegorza Turnaua. Miłośników Herberta zainteresują także premiery darmowych ebooków w serwisie Polona. Znalazły się wśród nich między innymi Pan Cogito, Barbarzyńca w ogrodzie, Epilog burzy czy Raport z oblężonego miasta.
Wreszcie, ostanie choć nie najmniej ważne, poezja i proza. Prezentujemy wiersze Joanny Vorbrot, które wzbogaciły naszą Czytelnię w tym tygodniu, a także fragmenty kolejnego Dziennika Pandemicznego, tym razem autorstwa Iwony Kaczmarek, zatytułowanego Zwykłe myśli na niezwykły czas.
Z życzeniami miłej lektury,
Redakcja NNCT