Nowy Napis Co Tydzień #163 / Lato z książką
Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki!
Sezon urlopowy w pełni, prognozy straszą raz to burzami, raz kolejnymi falami upałów – wszystko sprzyja temu, aby spędzać czas na czytaniu. A zacząć warto od nowego numeru naszego tygodnika, w którym:
Sięgamy do trzynastego numeru kwartalnika „Nowy Napis”, aby zagłębić się w, będącą jego głównym tematem, twórczość Wiesława Myśliwskiego. O językowym, oralnym bogactwie jego prozy pisze Jędrzej Soliński w artykule Pisarz i jego dzieło, zaś Andrzej Kotliński proponuje mitotwórcze odczytanie powieści Kamień na kamieniu.
Zwracamy się ku literaturze faktu: Dariusz Żółtowski recenzuje poświęconą konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu książkę Wnuki Jozuego pióra Pawła Smoleńskiego, zaś Wojciech Chmielewski omawia stanowiących „szczególny głos w debacie nad współczesną kondycją moralną Rosjan” Ludzi sierpnia Siergieja Lebiediewa. Dziedziny reportażu i poezji łączy tom Dzieci wojny Krzysztofa Micha, o którym pisze Agnieszka Kostuch. Wątki poetyckie kontynuuje Anna Mochalska w tekście poświęconym Niemal Milana Jesiha, słoweńskiego poety i dramaturga, i domyka Roman Bobryk w wideo-polecajce debiutanckiego tomu Storytelling Antoniny Tosiek.
Zachęcamy do obejrzenia debaty Formaty poezji, która odbyła się w ramach Jarmarku Książki. W dyskusji udział wzięli: Paweł Biliński, Rafał Czachorowski, Aleksandra Dańczyszyn i Jacek Hohensee. Polecamy też list Mariusza Wilka, oraz nowy podcast z cyklu „Pokolenie Solidarności”.
Do zobaczenia za tydzień!
Redakcja NNCT