13.05.2021

Nowy Napis Co Tydzień #100 / #100: Przegląd Ars poetica

Cykl Ars poetica towarzyszy nam od pierwszego numeru „Nowego Napisu Co Tydzień”. Chcieliśmy oddać głos poetom, prozaikom i dramatopisarzom, aby mieli okazję opowiedzieć o swojej twórczości i zdradzić tajniki warsztatu. Z okazji 100. numeru naszego tygodnika przypominamy wybrane filmy z cyklu Ars poetica.

1. Miłosz Biedrzycki, Kotek wie, że łyżwiarz odkopał SARS

Miłosz Biedrzycki: „Droga, którą chciałbym iść w wierszu, która mnie interesuje, to droga absolutnej wolności. Jest w tym pewien paradoks: jak poezja – mowa wiązana w słupki – może być domeną absolutnej wolności?”.

2. Roman Honet, O sprawach pisania własnego

Roman Honet: „Kiedy przykładowo człowiek przedstawia mi się jako poeta, co zdarzało się wiele razy, wtedy uznaję go za nadęte monstrum, zazwyczaj przez ciężar własnych deklaracji odwracające uwagę od rzeczywistej wartości tego, co napisało”.

3. Stefan Türschmid, Moja praca

Stefan Türschmid: „Powieść buduję tak, jakby to był film. A więc cięcie i następny epizod. Kiedy poprawiam to, co napisałem, wyrzucam zbędne słowa. Usuwam każde, które nie jest koniecznie potrzebne”.

W 2021 roku ukazały się opowiadania Stefana Türschmida Struna/ Wyspa Nazino. Książkę można zakupić w e-sklepie Instytutu Literatury.

4. Małgorzata Lebda, Dłużnik przeżytego

Małgorzata Lebda: „Wyrastałam w domu, w którym nikt nigdy nie fotografował, nie posiadam żadnych fotografii z dzieciństwa, wszystko, co posiadam, jest obrazem pamięci. Być może, gdyby moje dorastanie w beskidzkiej wsi miało fotograficzne realizacje, nie czułabym tak obsesyjnej potrzeby spisywania tego, co pamiętane”.

5. Edward Pasewicz, Zabieganie o uwagę

Edward Pasewicz: „Knajpa, późny wieczór. Zabieganie o uwagę nie ma już sensu. Kanaliki chlorkowe u większości osób już nie pracują prawidłowo. Informacje zamazują się, gdzieś z okolic hipokampu, a może nawet pnia mózgu wyłaniają się zwierzęce cienie. A może nie cienie? Być może, w tych niepoliczalnych strukturach neuronowych powoli wykluwa się wiersz?”.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, #100: Przegląd Ars poetica, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 100

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...