13.05.2021

Nowy Napis Co Tydzień #100 / #100: Przegląd debat publikowanych na łamach NNCT

Z okazji 100. numeru naszego tygodnika, przypominamy kilka spośród najciekawszych rozmów o literaturze zorganizowanych przez Instytut Literatury. 

1. Debata „Po co nam pokolenia”

Rozmowa Józefa Marii Ruszara z dr. hab. Romanem Bobrykiem, prof. Michałem Januszkiewiczem, dr Małgorzatą Peroń, dr. hab. Radosławem Siomą, prof. dr hab. Zofią Zarębianką, poświęcona przede wszystkim kategorii „pokolenia”, jej funkcjonowaniu w studiach nad historią literatury oraz w bieżącej krytyce.

2. Rozmowa Piotra Legutko z Janem Polkowskim o książce „Ryzyko bycia Polakiem” (cz. 1/4)

Piotr Legutko i Jan Polkowski wracają do wywiadu-rzeki zawartego w książce „Ryzyko bycia Polakiem”. 
– Rzeczywiście, przeszłość peerelowska jest przeszłością, może coraz lepiej poznawaną przez specjalistów, ale coraz bardziej zakłamaną publicznie, powszechnie. I ten spór o pamięć, czy bój o pamięć, towarzyszy nam cały czas. I można czasami odnieść wrażenie, że on narasta, że staje się coraz bardziej ostry, że silnie nadal warunkuje to, co dzieje się w naszym życiu i to, co decyduje o przyszłości Polski. Więc z tego powodu warto jest wracać do tych przeszłych wydarzeń – mówi Polkowski.

3. Z cyklu "Rozmowy o noblistce": Ida Brożek, Zuzanna Sala, Patryk Kosenda

W "Rozmowie o noblistce" prowadzonej przez Patryka Kosendę, redaktorki czasopisma KONTENT – Ida Brożek i Zuzanna Sala – wypowiadają się m.in. o obrazowaniu męskości i kobiecości w prozie Olgi Tokarczuk oraz o recepcji jej twórczości po obu stronach politycznej barykady.

4. Debata "Odrębność ludzi piszących" o poezji roczników siedemdziesiątych

Roman Honet rozmawia z Joanną Lech, Joanną Mueller i Edwardem Pasewiczem o poezji autorów i autorek urodzonych w latach 70. ubiegłego wieku, nazywanych rocznikami siedemdziesiątymi. 
– Istnieje pewna odrębność ludzi piszących, którzy urodzili się po roku 1970. Nie miała to jednak być definicja formacji, ale to, co Marian Stala nazwał zbiorem indywidualności – mówi Pasewicz.

5. Rozmowa Adama Leszkiewicza z Joanną Mueller o poemiksie „Waruj”

W rozmowie z Adamem Leszkiewiczem, Joanna Mueller opowiada o poemiksie „Waruj” – kobiecym wielogłosie przygotowanym we współpracy z graficzką Joanną Łańcucką.
„Początkowo trochę się bałam tego przedsięwzięcia – relacjonuje Joanna Mueller. – Poezja to zajęcie bardzo intymne i introwertyczne. Znamy się jednak z Joanną Łańcucką od dawna i spotykamy się często na seminarium «Wspólny pokój». Okazało się, że wiele poruszanych tam tematów wpływa na zarówno na moje pisanie, jak i jej rysowanie”.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, #100: Przegląd debat publikowanych na łamach NNCT, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 100

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...