08.07.2021

Nowy Napis Co Tydzień #108 / Nocny spacer po ogrodzie

Polecamy książkę poetycką Bartłomieja Józefa Kucharskiego Nocny spacer po ogrodzie. Piotr Müldner-Nieckowski pisał o niej następująco:

Zbiór wierszy Bartłomieja Józefa Kucharskiego to delikatna, że nie powiem koronkowa opowieść pisana prostymi komunikatami o tym, co wydawałoby się wiemy, co znamy. A jednak żaden z nich ani trochę nie trąci banałem, nie jest pusty. Każdy niesie ogromną energię ducha. Wszystkie zachęcają, zdumiewają urodą prostoty i odkrywania nowości w tym, co wydawałoby się jest takie oczywiste. Jeśli nie jest to treść, to czysta emocja, a jeśli nie emocja, to brzmienie. I jeszcze nad tymi wierszami unosi się coś nieuchwytnego: zachwyt nieznanym bytem, Bogiem, którego wciąż nie rozumiemy, a który jest tak blisko…

Michał Piętniewicz:

Poeta przechadza się nocą po ogrodzie i rozmawia z duszami umarłych: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Leszka Elektorowicza, Antoniego Kępińskiego, Fryderyka Nietzschego, Hölderlina, Johna Ashberry'ego, Borgesa, Edyty Stein, św. Teresy z Ávili. W tym wielogłosie wybrzmiewa również własny głos poety: wrażliwy, czuły (np. na los umierającego gołębia), dialogujący ze swoim zmarłym ojcem i dziadkiem, pełen szlachetnego smutku i czystości tonu, która od środka rozświetla nocny ogród, stający się metaforą zachodniej kultury oraz każdego, pojedynczego losu w tym uniwersum zanurzonego. Poeta czyta siebie i własną duszę poprzez kolejne znaki kulturowe, spacerując nocą, nasłuchując głosów. Z całą pewnością ten trud słuchania warty jest podjęcia przez każdego, wrażliwego czytelnika, który wraz z poetą może poddać się oryginalnej melodii. Nawet w nicości może zamieszkać Pan Bóg, rosą nocnego ogrodu jest czyste serce poety.

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach „Tarczy dla Literatów”.

Książkę można zakupić w naszym e-sklepie.

Bartłomiej Józef Kucharski, Nocny spacer po ogrodzieStowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Kraków 2021.

Okładka książki

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Bartłomiej Józef Kucharski, Nocny spacer po ogrodzie, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 108

Przypisy

    Powiązane artykuły

    Loading...