Nowy Napis Co Tydzień #011 / Nowoczesna materia poetycka
„Edward Stachura to postać znakomita. Miałem szczęście go znać osobiście” – mówi prof. Piotr Müldner-Nieckowski.
Legendarny poeta, prozaik i pieśniarz urodził się we Francji i tam spędził pierwsze lata życia. – „Akcent pozostał mu na zawsze i pozostał mu też język francuski, zwłaszcza w tym, co decyduje o słowotwórstwie, szyku wyrazów, sposobie wyrażania emocji. Widać to bardzo wyraźnie w Siekierezadzie” – wspomina prof. Müldner-Nieckowski.
Stachura pracował nad filozofią walki z egoizmem. „Do dzisiaj literaturoznawcy nie dostrzegają, że stworzył pewien typ myślenia o ludzkości i świecie. Pytał o to, czemu służymy naszą obecnością, co innym daje nasza obecność” – mówi wykładowca warszawskiego UKSW.
Ryszard Milczewski-Bruno, drugi z omawianych twórców, był przyjacielem Stachury i poetą. „Posługiwał się językiem potocznym, aby pisać poezję na najwyższym poziomie artystycznym. Tworzył nowoczesną materię poetycką. Miejscowi znają wiersze Bruna na pamięć. Skoda, że jest ciągle tak mało znany” – mówi prof. Müldner-Nieckowski. Na nagraniu literaturoznawca opowiada o życiu i tragicznej śmierci tego twórcy.
Zobacz wideo.
Na stronie głównej wykorzystano portret Edwarda Stachury wykonany przez Zbigniewa Kresowatego.