22.08.2019

Nowy Napis Co Tydzień #011 / Nowoczesna materia poetycka

„Edward Stachura to postać znakomita. Miałem szczęście go znać osobiście” – mówi prof. Piotr Müldner-Nieckowski.

Legendarny poeta, prozaik i pieśniarz urodził się we Francji i tam spędził pierwsze lata życia. – „Akcent pozostał mu na zawsze i pozostał mu też język francuski, zwłaszcza w tym, co decyduje o słowotwórstwie, szyku wyrazów, sposobie wyrażania emocji. Widać to bardzo wyraźnie w Siekierezadzie” – wspomina prof. Müldner-Nieckowski.

Stachura pracował nad filozofią walki z egoizmem. „Do dzisiaj literaturoznawcy nie dostrzegają, że stworzył pewien typ myślenia o ludzkości i świecie. Pytał o to, czemu służymy naszą obecnością, co innym daje nasza obecność” – mówi wykładowca warszawskiego UKSW.

Ryszard Milczewski-Bruno, drugi z omawianych twórców, był przyjacielem Stachury i poetą. „Posługiwał się językiem potocznym, aby pisać poezję na najwyższym poziomie artystycznym. Tworzył nowoczesną materię poetycką. Miejscowi znają wiersze Bruna na pamięć. Skoda, że jest ciągle tak mało znany” – mówi prof. Müldner-Nieckowski. Na nagraniu literaturoznawca opowiada o życiu i tragicznej śmierci tego twórcy.

Zobacz wideo.

Na stronie głównej wykorzystano portret Edwarda Stachury wykonany przez Zbigniewa Kresowatego.

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Piotr Müldner-Nieckowski, Nowoczesna materia poetycka, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2019, nr 11

Przypisy

    Loading...