22.07.2021

Nowy Napis Co Tydzień #110 / Zapiski. Wiersze publikowane w latach 1958–1996

W tym tygodniu polecamy Państwa uwadze:

Pierwszy z trzech tomów Wierszy wybranych Ernesta Brylla, które w całości obejmują jego twórczość od debiutu w 1958 roku, aż po rok 2020. To jedyny taki projekt literacki autora znanego między innymi z wiersza ze szkolnych podręczników Wciąż o Ikarach głoszą… czy z tekstu Za czym kolejka ta stoi?, który śpiewała Krystyna Prońko w 1981 roku.

Bryll jest polskim twórcą nie tylko z narodowości, ale także z literackiego zaangażowania w sprawy naszego kraju w perspektywie jego historii, roli, jaką odgrywa na arenie europejskiej, a także analizy nas, Polaków, jako społeczeństwa. Dlatego spacer przez jego twórczość jest nie tylko ucztą literacko-duchową, ale także przypomnieniem wielu dekad naszej wspólnej drogi.

Oprócz wierszy społeczno-obywatelskich w wyborze znalazły się też te bardziej osobiste, a także poetyckie dyskusje z Bogiem. Warto przenieść się z Ernestem Bryllem w obszar jego specyficznego postrzegania świata i ludzi, a także języka: czasem kąśliwego, czasem ostrego jak brzytwa, okraszonego ludowością, a nawet rubasznością, ale zawsze celnego, rozbrajającego słowami jądro naszej egzystencji.

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach programu „Tarcza dla Literatów”.

Książka jest dostępna w naszym e-sklepie.

E. Bryll, Zapiski. Wiersze publikowane w latach 1958–1996, Częstochowa-Kraków 2021.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Ernest Bryll, Zapiski. Wiersze publikowane w latach 1958–1996, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2021, nr 110

Przypisy

    Powiązane artykuły