05.09.2019

Nowy Napis Co Tydzień #013 / Kobiecy wielogłos

Waruj to kobiecy wielogłos. „Książka wynika z naszych przyjacielskich rozmów, spotkań z Joanną Łańcucką. Przyjaźnią się też nasze rodziny” – mówi Joanna Mueller.

Poemiks Waruj ukazał się nakładem Biura Literackiego. Powstał jako efekt współpracy poetki Joanny Mueller z malarką i graficzką Joanną Łańcucką. Współpraca artystek przebiegała wielokierunkowo. Czasem ilustratorka tworzyła grafiki pod wpływem lektury wierszy poetki, czasem zaś było na odwrót – to Joanna Mueller tworzyła ekfrazy na podstawie obrazów namalowanych przez Joannę Łańcucką.

„Początkowo trochę się bałam tego przedsięwzięcia – relacjonuje Joanna Mueller. – Poezja to zajęcie bardzo intymne i introwertyczne. Znamy się jednak z Joanną Łańcucką od dawna i spotykamy się często na seminarium «Wspólny pokój». Okazało się, że wiele poruszanych tam tematów wpływa na zarówno na moje pisanie, jak i jej rysowanie”.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania, na którym Joanna Mueller opowiada o poemiksie Waruj. Rozmowę prowadzi Adam Leszkiewicz.

Joanna Łańcucka, Joanna Mueller, Waruj, Stronie Śląskie: Biuro Literackie, 2019.

 

 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Joanna Mueller, Adam Leszkiewicz, Kobiecy wielogłos, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2019, nr 13

Przypisy

    Loading...